Prezentowane na wystawie prace są częścią kolekcji, której właścicielem jest Leon Sylwester Staniewicz.

 

Łukasz Rogiński

Urodził się w Wilnie w 1936 r. Jego rodzice byli artystami malarzami, a wuj Stanisław Żukowski to znany wileński grafik. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni Piotra Potworowskiego. Zajmował się grafiką, malarstwem, ceramiką. Jego prace otrzymali m.in. Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Jan Nowak Jeziorański, Margaret Thatcher, Edward Kennedy czy Jane Fonda.

Odznaczony „Za zasługi dla Gdańska”, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużonym Ziemi Gdańskiej. Laureat nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia). Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w graficznych konkursach krajowych i międzynarodowych.

W 1989 r. zajął się ceramiką i prowadzeniem warsztatów terapii zajęciowych dla osób niepełnosprawnych. Obecnie przebywa na emeryturze, jednak nie zaprzestał działalności artystycznej.

 

Projekty i realizacje: fasady kamieniczek przy ul. Grobla i ul. Szerokiej w Gdańsku (1969) i fontanna na Skwerze Kościuszki w Gdyni (1974).

Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku i Szczecinie, Muzeum Gdańska, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Turku, Biblioteki PAN w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

 

Łukasz Rogiński – rysunki i grafiki

  • wernisaż: 1 marca 2019 r., piątek, godz. 19.00
  • wystawa czynna: do 5 maja 2019 r.
  • Piwnica Romańska
  • oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • pl. Dominikański 1
  • Gdańsk

Na wernisaż wystawy uczestnikom przysługuje bezpłatny wstęp, później wstęp będzie biletowany zgodnie z cennikiem Piwnicy Romańskiej.

 

 

 

Wydarzenie na Facebooku

 

 

Plakat wystawy Łukasz Rogiński