Mikołajkowa akcja rozpoczęła się w Gdańsku 3 grudnia 2018 r. Kierowcom przejeżdżającym Traktem Konnym przez Bramę Oliwską apteczki wręczał między innymi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

 

Apteczka w samochodzie

W wielu krajach europejskich posiadanie apteczki w samochodzie jest obowiązkowe. Tak jest między innymi w Czechach, Niemczech czy nawet w Rosji. W Polsce kierowcy nie muszą jej wozić. Zgodnie z przepisami apteczka musi znajdować się w autobusach, taksówkach czy pojazdach nauki jazdy.  – Apteczka, nawet z podstawowym wyposażeniem, powinna być jednak w każdym samochodzie. Warto ją umieścić blisko kierowcy, czy to pod fotelem czy w schowku – mówi Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. – To niewielkie pudełko może pomóc uratować życie i zdrowie –  dodaje.

 

Mikołajkowa akcja

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego zorganizował mikołajkową akcję przypominającą kierowcom o tym, że warto mieć w samochodzie apteczkę. – To ważna akcja. Wręczając apteczki przypominamy kierowcom, że choć niewielkie mogą zdziałać cuda. Warto je mieć w samochodzie, aby szybko udzielić pomocy na drodze i uratować życie – dodał Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Obdarowani apteczkami kierowcy chwalili akcję. Podobała się również tym, którzy mają już swoje apteczki. –Wożę ją już od dawna, ale wiem, że nie wszyscy w samochodach mają takie zestawy. Apteczka to niewielki koszt i uważam, że powinna być obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać – mówiła jedna z pań zatrzymanych w ramach akcji przy Bramie Oliwskiej. Kolejne apteczki czekać będą na kierowców 4 grudnia w Tczewie, 5 grudnia w Starogardzie Gdańskim, 6 grudnia w  Pruszczu Gdańskim oraz 7 grudnia w Gdyni.

 

Co powinno być w apteczce?

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi samochodowe apteczki powinny być wyposażone między innymi w: sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, bandaże oraz elastyczne opaski. W pudełku powinien być również środek do dezynfekcji. Warto mieć też ustnik do wykonywania sztucznego oddychania. Uzupełnieniem apteczki powinny być nożyczki, lateksowe rękawiczki oraz agrafki. Według unijnych norm w apteczkach nie powinno być leków, gdyż wymagają one odpowiednich warunków przechowywania oraz nie wolno podawać ich osobom nieznajomym.