Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Apteczka w samochodzie ratuje życie. Mikołajkowy prezent dla kierowców

Apteczka w samochodzie ratuje życie. Mikołajkowy prezent dla kierowców

Mikołajkowa akcja rozdawania apteczek samochodowych w Gdańsku

Niewielkie pudełko, które może zdziałać cuda. Samochodowa apteczka powinna być w każdym samochodzie. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego przygotował mikołajkowy prezent dla kierowców. W Gdańsku, Gdyni, Starogardzie Gdańskim, Pruszczu Gdańskim oraz Tczewie rozda 500 apteczek.

 

Mikołajkowa akcja rozpoczęła się w Gdańsku 3 grudnia 2018 r. Kierowcom przejeżdżającym Traktem Konnym przez Bramę Oliwską apteczki wręczał między innymi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

 

Apteczka w samochodzie

W wielu krajach europejskich posiadanie apteczki w samochodzie jest obowiązkowe. Tak jest między innymi w Czechach, Niemczech czy nawet w Rosji. W Polsce kierowcy nie muszą jej wozić. Zgodnie z przepisami apteczka musi znajdować się w autobusach, taksówkach czy pojazdach nauki jazdy.  – Apteczka, nawet z podstawowym wyposażeniem, powinna być jednak w każdym samochodzie. Warto ją umieścić blisko kierowcy, czy to pod fotelem czy w schowku – mówi Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. – To niewielkie pudełko może pomóc uratować życie i zdrowie –  dodaje.

 

Mikołajkowa akcja

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego zorganizował mikołajkową akcję przypominającą kierowcom o tym, że warto mieć w samochodzie apteczkę. – To ważna akcja. Wręczając apteczki przypominamy kierowcom, że choć niewielkie mogą zdziałać cuda. Warto je mieć w samochodzie, aby szybko udzielić pomocy na drodze i uratować życie – dodał Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Obdarowani apteczkami kierowcy chwalili akcję. Podobała się również tym, którzy mają już swoje apteczki. –Wożę ją już od dawna, ale wiem, że nie wszyscy w samochodach mają takie zestawy. Apteczka to niewielki koszt i uważam, że powinna być obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać – mówiła jedna z pań zatrzymanych w ramach akcji przy Bramie Oliwskiej. Kolejne apteczki czekać będą na kierowców 4 grudnia w Tczewie, 5 grudnia w Starogardzie Gdańskim, 6 grudnia w  Pruszczu Gdańskim oraz 7 grudnia w Gdyni.

 

Co powinno być w apteczce?

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi samochodowe apteczki powinny być wyposażone między innymi w: sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, bandaże oraz elastyczne opaski. W pudełku powinien być również środek do dezynfekcji. Warto mieć też ustnik do wykonywania sztucznego oddychania. Uzupełnieniem apteczki powinny być nożyczki, lateksowe rękawiczki oraz agrafki. Według unijnych norm w apteczkach nie powinno być leków, gdyż wymagają one odpowiednich warunków przechowywania oraz nie wolno podawać ich osobom nieznajomym.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.