Ideą przewodnią konkursu jest wyróżnienie i uhonorowanie pomorskich muzealników lub osób współpracujących z instytucjami muzealnymi na terenie województwa za szczególne dokonania w muzealnictwie w roku poprzedzającym wręczenie nagrody.

Laury Pomorskiej Nagrody Muzealnej za 2016 rok zdobyli:

  • Weronika Szerle, adiunkt w Muzeum Miasta Gdyni, za wystawę „Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci”
    Wystawa ukazuje różne etapy drogi twórczej Marka Cecuły, uznanego na świecie artysty, ceramika, projektanta przemysłowego, wykładowcy i kuratora. Zaprezentowana ceramika, użytkowa i artystyczna, jest dla artysty ważnym medium umożliwiającym komentowanie otaczającej rzeczywistości.
    Retrospektywna wystawa w Muzeum Miasta Gdyni ukazała fenomen jego działalności, jej wymiar zarówno międzynarodowy, uniwersalny, jak i lokalny, współczesny.
     
  • dr Andrzej Nowakowski, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, za monografię „Sąd. Sąd ostateczny Hansa Memlinga”/„Judgment. The Last Judgment by Hans Memling”
    Publikacja poświęcona jednemu z najważniejszych dzieł sztuki w polskich zbiorach, jest pierwszym wydawnictwem o tak szerokim zakresie i spektrum zagadnień merytorycznych dotyczących dzieła. Wielka wartość poznawcza, płynąca z tekstów zaproszonych do współpracy znawców,  została uzupełniona i wzbogacona licznymi ilustracjami i zdjęciami, które nadają prawdziwie artystycznej aury całemu wydawnictwu.
     
  • Katarzyna Darecka, kustosz w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, za wystawę „Między domem a światem. Okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności”
    Wystawa podsumowuje wyniki najnowszych odkryć i badań dotyczących okien w Gdańsku od czasów średniowiecza do współczesnych. Na ekspozycji przedstawiono nieznane dotąd detale okien: najdawniejsze szybki i ołowiane listwy do ich łączenia, dekoracyjne rzeźbione i złocone słupki renesansowe i barokowe czy bogato zdobione okucia. Zaprezentowano również narzędzia stolarskie oraz służące do wytwarzania szkła historycznego – tak jak po dzień dzisiejszy wykonuje się w hucie Jasło.
     

Decyzją Kapituły, Honorowe wyróżnienie otrzymał Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie za festiwal i płytę „Cassubia Cantat”.  Projekt jest przedsięwzięciem realizowanym w ramach szeroko zakrojonej działalności etnomuzycznej w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie, odbywającym się cyklicznie od roku 2010. Działania dotyczące kultury muzycznej Pomorza podejmowane przez bytowskie muzeum, w tym festiwal Cassubia Cantat i płyta o tym samym tytule, stanowią niewątpliwie inspirację również dla innych  działań, m.in. debat o muzyce, o ludowych korzeniach.

Laureatom serdecznie gratulujemy!