Ręczne przędzalnictwo przeżywa prawdziwy renesans. Staje się nową, zrodzoną na fundamentach dawnej, coraz szerzej popularyzowaną, umiejętnością. Czy to nowa tradycja? A może moda na rekonstruowanie umiejętności naszych przodków?

 

Kręć się kręć wrzeciono…

O zerwaniu nici tradycji i wprowadzeniu jej na nowo w ruch koła czasu, o dawnym i współczesnym przędzalnictwie ręcznym dowiedzą się uczestnicy nowego programie edukacyjno-artystycznym Dwa światy – jedna nić. Podczas kilkunastu spotkań od czerwca do listopada poznają tajniki dawnego  wiejskiego przędzalnictwa ręcznego – na wrzecionie i na kołowrotku oraz jego współczesnej odsłonie.  Zrozumieją charakter, miejsce w kulturze oraz możliwości wykorzystania we współczesnym nurcie rękodzielniczym i rekonstrukcyjnym. W programie: prelekcje, prezentacje eksponatów, projekcje filmów etnograficznych, warsztaty rękodzielnicze, spotkania z prządkami starszego pokolenia oraz ze współczesnymi instruktorkami, które umiejętność przędzenia wykorzystują w swojej pracy zawodowej.

Podczas zajęć będzie można również, w stopniu podstawowym, zgłębiać dziedziny historycznie związane z tradycjami przędzenia nici na wsi – obróbkę i przygotowanie surowca zwierzęcego i roślinnego do przędzenia, barwierstwo naturalne, dziewiarstwo, tkactwo, druk na płótnie oraz krawiectwo.

Uczestnicy spotkań po nitce do kłębka poznają historię tradycji przędzalnictwa od dawnych wieków aż do współczesności oraz możliwości przetwarzania tej tradycji  na potrzeby współczesnej kultury – od wrzeciona do etnodizajnu.

Zgłoszenia chętnych uczestniczek z terenu powiatu słupskiego – Magdalena Lesiecka, nr tel. 795 100 274.

Harmonogram spotkań

 

Dwa światy – jedna nić

24 czerwca 26 listopada 2017 r. 

  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza
  • Swołowo 8

 

Dwa światy – jedna nić _ Plakat