W niedzielę, 11 czerwca 2017 r. przy katedrze w Oliwie stanęło kilkadziesiąt stoisk z tradycyjnymi produktami z Pomorza. Swoje wyroby prezentowali wytwórcy, stowarzyszenia, spółdzielnie i koła gospodyń wiejskich. Można było spróbować wielu specjałów z listy produktów tradycyjnych. Jest na niej aż 175 pomorskich wyrobów spożywczych. Przez cały dzień trwał także konkurs kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

Zdobywcy Bursztynowych Laurów

Tegoroczny konkurs prowadzono w kilku kategoriach. W pierwszej – na najlepszą potrawę – startowali zawodowcy z pomorskich restauracji. Jurorzy zdecydowali, że w tym roku laur przypadnie Jarosławowi Walochowi z Brovarnia Hotel Gdańsk, który przygotował przepyszną kaszubską gęś rozmarynową.

W kategorii produkty pochodzenia zwierzęcego wygrała Kazimiera Świątek z Fishparty Manufaktura z Ustki, która podała śledzia karmazynowego.

W kategorii produkty pochodzenia roślinnego bezkonkonkurencyjna była Magdalena Kuczyńska z Pracowni Wypieków z Gdańska, która zaimponowała jurorom swoim chlebem żytnim razowym.

Laur w kategorii napoje zdobył Sebastian Wawszczak z Pomorskiego Browaru Tradycyjnego i jego piwo StaroGdańskie Classic.

W ostatniej kategorii inne produkty najlepsza okazała się Krystyna Mach z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Karczmie. Ugotowała znakomite pierogi z kaczką.

 

Mieczysław Struk: „Trochę mi niezręcznie, ale…”

Wrażenie robiły też stoiska, na których można było kupić tradycyjne pomorskie specjały. Było tu wszystko – od ryb po wędliny i polewki. Nie mogło oczywiście zabraknąć kaszubskiej kiszki, domowych konfitur, dżemów i soków. Na deser były też amoniaczki – ciasteczka na niedzielę, kaszubski sernik z ziemniakami, rogaliki z wiśniami i wafle gdańskie. Panie z kół gospodyń wiejskich upiekły też sznëki z glancã (drożdżówki lukrowane) czy pùlwerkùchy (ciasto proszkowe). Kłopot miał marszałek Mieczysław Struk, zapytany o swoją ulubioną potrawę: „Trochę mi niezręcznie, kogoś wyróżniać… Pochodzę z północnych Kaszub, wychowałem się w rodzinie rybackiej i, powiem szczerze, bardzo lubię ryby. W różnej postaci. Ale bardzo chętnie próbuję też potraw przygotowanych przez środkowych Kaszubów, ale widzę, że na Żuławach i Powiślu też są ciekawe dania. Spróbujmy wszystkiego!”.

W ciągu kilku godzin przez zbudowane przed katedrą w Oliwie stoiska przewinęło się kilka tysięcy osób. Chętnych do kosztowania potraw i zakupów nie zabrakło.

 

Fotografie: Marek Sterlingow, Małgorzata Polak

Organizatorem XI Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 

Pasek ze znakami (od lewej): Unia Europejska, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i stanowi realizację Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla Województwa Pomorskiego na lata 2016-2017.