Warto dzielić się jednym procentem choćby z tego powodu, że sami możemy zdecydować, do kogo ten nasz procent ma trafić. Wśród organizacji pożytku publicznego są m.in. stowarzyszenia działające na rzecz niepełnosprawnych, organizacje pielęgnujące nasze materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, opiekujące się zwierzętami czy też zajmujące się promocją zdrowia, sportu, edukacji i turystyki.

 

Jeden  mały procent – duża sprawa

– Jeden procent pomnożony przez miliony podatników daje pokaźną sumę, to ogromna pomoc dla organizacji, które na co dzień wykonują świetną robotę. Warto dzielić się tym procentem choćby dlatego, że sami decydujemy, czy wspomożemy dzieci, młodzież, osoby niepełnosprawne, biedne czy bezdomne – zachęca do wspierania pomorskich organizacji pożytku publicznego marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Pomorzanie chętnie pomagają

W kraju działa ponad 8 tysięcy organizacji pożytku publicznego. Na Pomorzu jest ich 641. W poprzednim roku 13 milionów Polaków rozliczających podatek dochodowy przekazało na ich konta 617 milionów złotych. Z tej kwoty ponad 39 milionów trafiło na Pomorze. To więcej niż w roku poprzednim. – Widać, że na tle kraju mieszkańcy Pomorza są w czołówce. Chętniej wspieramy społeczne inicjatywy, zrzeszamy się i jesteśmy wolontariuszami, co bardzo cieszy – podkreśla marszałek Mieczysław Struk.

 

Korzyści jednego procenta dla lokalnej organizacji

Warto rozejrzeć się w Gdańsku, Słupsku, Bytowie, Kartuzach, Pucku – wokół siebie i dać nadzieję – na powrót do zdrowia, rehabilitację, naukę albo na inny ważny cel. Jak pokazały ostatnie lata, dzięki możliwości przekazania tego małego podatku nie tylko polepszyła się sytuacja finansowa organizacji, ale też Polacy zaczęli interesować się działalnością w stowarzyszeniach i fundacjach. To bardzo mocny bodziec do budowania społeczeństwa obywatelskiego. 

 

Z kim podzieli się marszałek województwa?

– Tak jak co roku, swój jeden procent przekażę na jedno z pomorskich hospicjów, ale w naszym regionie jest kilkaset innych organizacji pożytku publicznego. Ważne, że sami decydujemy, czy wspomożemy dzieci, młodzież, osoby niepełnosprawne, biedne czy bezdomne. Jest kultura, sport, można pomóc organizacjom chroniącym przyrodę i zwierzęta. Każdy znajdzie coś dla siebie, a każda złotówka przekłada się na realne działania – zachęca marszałek.

 

Jak przekazać jeden procent – to proste

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe, wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wybranej organizacji pożytku publicznego oraz kwotę obliczoną jako 1 procent podatku należnego. Wcześniej trzeba sprawdzić, czy wybrana organizacja znajduje się na liście uprawnionych do otrzymania 1 procenta podatku. Urząd skarbowy przekazuje pieniądze na rachunek wskazanej przez nas organizacji. W ten sposób bez dodatkowych formalności możemy pomóc potrzebującym. Wystarczy, że robiąc roczne rozliczenie, wskażemy, jakiej organizacji chcielibyśmy podarować jeden procent z podatku, który i tak musimy zapłacić. Nie musimy nawet martwić się przelewem. Tym zajmie się urząd skarbowy.

 

Zobacz: Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do jednego procentu podatku