Pomorska gospodarka cechuje się stabilną pozycją w stosunku do innych województw (7. lokata pod względem PKB i 5. pod względem PKB per capita). Niemal połowa regionalnego PKB wytwarzana jest w Trójmieście, gdzie notuje się też najwyższy poziom PKB per capita. To tu znajduje się również większość inwestycji z udziałem kapitału zagranicznego. Ich liczba plasuje województwo na 7. pozycji w Polsce.
Pomorska gospodarka zorientowana jest na usługi, wśród których istotną rolę odgrywa turystyka, ale też przemysł morski, branża petrochemiczna, drzewno-meblarska, budowlana i elektro-maszynowa. Do ważnych sektorów należą również: elektronika, logistyka, nowoczesne usługi dla biznesu, ICT, biotechnologia i chemia lekka oraz przetwórstwo rolno-spożywcze (w tym przetwórstwo rybne).
Samorząd województwa, we współpracy m.in. z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Gdańsku i Agencją Rozwoju Pomorza, konsekwentnie realizuje Strategię Województwa Pomorskiego 2030, która zakłada, że za 10 lat Pomorze będzie cechować się odporną gospodarką, atrakcyjną dla rodzimych przedsiębiorców, inwestorów zewnętrznych oraz turystów, imigrantów, naukowców i studentów. Prowadzone inwestycje oraz wsparcie dla przedsiębiorców powodują, że region staje się miejscem czerpiącym z nowych trendów i technologii, wykorzystującym unikatowe atuty związane m.in. z nadmorskim położeniem, silnymi postawami przedsiębiorczych mieszkańców województwa oraz ich wszechstronnymi kwalifikacjami. Dynamicznie rozwijające się Pomorze zapewnia mieszkańcom województwa wysoką jakość pracy, liczne oferty czasu wolnego oraz dąży do pełnego zintegrowania gospodarki z globalnym systemem transportowym.