Do szycia włączyć może się każdy, kto ma maszynę i podstawowe umiejętności krawieckie. Wszyscy inni mogą wesprzeć akcję wpłatami na środki ochrony osobistej (link na dole strony) lub rozwożąc maseczki wśród potrzebujących szpitali. Do organizatorów akcji mogą zgłaszać się także szpitale i hospicja, które potrzebują masek.

 

Umiesz szyć? Uszyj maseczki

Krawcowe skrzyknęły się w mediach społecznościowych w grupie Widzialna Ręka Trójmiasto. Pomoc zadeklarowało ponad 150 osób. I tak powstała akcja #ngosySZYJĄMASKI3city. Działania koordynuje sześć gdańskich fundacji i organizacji pozarządowych, które podzieliły między sobą zadania.

Fundacja 3maliny opracowała szablony do pobrania i nagrała filmy DIY. – Przygotowaliśmy wykroje maseczek i tutoriale szycia. Teraz szukamy materiałów i zbieramy fundusze na zakupy – mówi Katarzyna Brożek z Fundacji 3maliny. – Potrzebna jest przede wszystkim fizelina medyczna, której brakuje w hurtowaniach, gumki i bawełna. Zależy nam tak naprawdę na każdej ilości materiałów, bo nie ma odpowiedniej liczby maseczek w szpitalach. Nie wiemy też, jak rozwinie się epidemia i jak długo będzie trwała – tłumaczy Brożek. Szacuje się, że tylko w tzw. 13 szpitalach marszałkowskich zużywa się dziennie 4 tys. maseczek (ok. 300 sztuk na jednostkę).

Fundacja Katarzyny Brożek wraz z ZEROBAN i Fundacją Mewka koordynują szycie i zakupy materiałów. Każdy, kto umie szyć i ma maszynę, może pomóc. – Zgłoszenia przyjmujemy przez specjalnie przygotowaną stronę #ngosySZYJĄMASKI3city – mówi Brożek. – Przyda się każda para rąk, bo zapotrzebowanie jest ogromne. Będziemy rozwozić materiały między wolontariuszy i odbierać od nich gotowe maseczki. Następnie przekazujemy je do szpitali w całym województwie, które w swoim zakresie będą je sterylizować. Maseczki będą nosić m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy, diagności oraz cały personel medyczny – tłumaczy.

Organizatorzy akcji szukają także osób, które mógłby wesprzeć szycie logistycznie, czyli rozwozić tkaniny i uszyte maseczki między magazynem, krawcowymi i krawcami, a potrzebującymi szpitalami.

 

Potrzebne środki na materiały

Szyjącym w akcji pomaga również Fundacja Nielada Historia, która odpowiada za komunikację i logistykę (fundacja ma również doświadczenie w szyciu – znana jest m.in. z szycia toreb i kosmetyczek ze starych bannerów reklamowych). Fundacja Kobiety Wędrowne szyje maseczki i zbiera pieniądze na materiały. Natomiast Fundacja AID Ratunek uruchomiła internetową zbiórkę pieniędzy i koordynuje komunikację między szpitalami. Zbiórkę środków na materiały wsparło ponad 140 osób, które do tej pory wpłaciły prawie 8 tys. zł.

Do akcji zgłosiła się także duża szwalnia Poza, która na co dzień szyje ubrania damskie. Przyjęła pierwszą partię materiałów, a dzięki temu, że ma możliwość laserowego cięcia tkanin i pracy na maszynach przemysłowych, bardzo szybko odzywa duże ilości maseczek dla medyków.

Zgłoszenia chętnych do szycia oraz zgłoszenia miejsc, które potrzebują maseczek: #ngosySZYJĄMASKI3city.

Internetowa zbiórka środków na materiały: Fundacja AID Ratunek.