Żeglarstwo to nie tylko pomysł na aktywność na świeżym powietrzu, ale również wspaniała forma nauki, to fantastyczna przestrzeń kształtowania kompetencji kluczowych uczniów. Nowy program „Pomorskie żagle wiedzy" to odpowiedź na zainteresowanie młodych ludzi sprawami morskimi. Wezmą w nim udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.
Organy prowadzące szkoły podstawowe mogą składać swoje koncepcje edukacji morskiej i żeglarskiej do 15 kwietnia 2020 r.
Żeglarski region
Warunki naturalne Pomorza sprzyjają edukacji morskiej i żeglarskiej. – Mamy ponad 300 km linii brzegowej. Do tego tysiące jezior i żeglownych rzek. To warunki wprost idealne dla żagli – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Samorząd województwa prowadzi liczne inwestycje rozwijające nadwodną infrastrukturę. – Powstają przystanie jachtowe i kajakowe. Realizujemy także strategiczne przedsięwzięcia, takie jak choćby Pomorskie Szlaki Kajakowe czy Pętla Żuławska, w ramach których powstają m.in. przystanie jachtowe i kajakowe – dodaje marszałek. Uzupełnieniem tych działań jest program zakupu przez pomorskie samorządy 100 łodzi żaglowych, który został uroczyście ogłoszony z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem.
Pomorskie żagle wiedzy
Najnowsza inicjatywa samorządu województwa pomorskiego skierowana jest do organów prowadzących szkoły podstawowe, w tym do pomorskich gmin. – Chcemy, aby zgłoszone projekty łączyły zajęcia edukacji morskiej i żeglarskiej z przedmiotami szkolnymi, jak np. matematyka czy chemia. Ale liczyć się będzie również organizacja zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Wszystko, aby rozbudzić kreatywność i innowacyjność uczniów, a jednocześnie przybliżyć im tematykę morską i żeglarską w kontekście rekreacji, wypoczynku, pasji, ale i gospodarki oraz możliwości przyszłej pracy zawodowej – wyjaśnia Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Dla pedagogów przewidujemy konkretny katalog form doskonalenia, w tym przeprowadzanych zdalnie, który pozwoli podnieść ich warsztat pracy dydaktycznej i wychowawczej w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów poprzez edukację morską i żeglarską. W planach są także kursy dla instruktorów żeglarstwa – dodaje Krawiec.
Kilka informacji praktycznych
Koncepcje edukacji morskiej i żeglarskiej należy składać do 15 kwietnia 2020 r. Później, specjalna komisja powołana przez marszałka, dokona analizy wniosków. Końcowa ocena merytoryczna, zgodnie z założeniami, potrwa do 30 czerwca 2020 r. Wszelkie dodatkowe informacje, regulaminy oraz karty zgłoszeniowe znajdują się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. – Pamiętajmy przy tym, że z uwagi na rozwój sytuacji epidemiologicznej w Polsce, zalecamy kontakt telefoniczny lub elektroniczny z pracownikami urzędu – podkreśla dyrektor Krawiec.
Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej Pomorskie Żagle Wiedzy