Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca 2020 r. ogłosiła pandemię.

 

Ważne

Aby uniknąć zakażenia koronawirusem i zmniejszyć rozprzestrzenianie się choroby, należy ściśle stosować się do zaleceń i przestrzegać przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zakaźnym. Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych młodzież ograniczyła spotkania towarzyskie.

 

Społeczna kwarantanna

Zamknięcie placówek oświatowych i uczelni wyższych oraz instytucji kultury takich jak: muzea, teatry, filharmonie czy kina ma zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa. – Zakażeń będzie coraz więcej, dlatego trzeba być odpowiedzialnym i bezwzględnie stosować się do zaleceń i apeli w tej sprawie. To może przyczynić się do minimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa  – mówi Tadeusz Jędrzejczyk dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.  Również marszałek Struk zaapelowała o rozważne i odpowiedzialne zachowanie. – Potraktujcie Państwo poważnie kwestię unikania skupisk ludzkich. Szkoły, przedszkola, uczelnie, teatry czy kina nie są zamknięte, aby utrudnić Państwu życie. Bardzo proszę o ograniczenie wyjść z domów i wytłumaczenie dzieciom i młodzieży, że nie mamy do czynienia z dodatkowymi wakacjami, ale z poważną sytuacją, w której i oni ponoszą odpowiedzialność za dalszy rozwój pandemii – czytamy na profilu na Facebooku marszałka Struka. Jak podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski podstawowa zasada przebywania w społecznej kwarantannie przy zawieszeniu działalności szkół, instytucji kultury, polega na tym, żeby unikać skupisk ludzkich, czyli na przykład wyjście na spacer – tak, ale już przejeżdżanie autobusem z miejsca na miejsce – zdecydowanie nie – powiedział Szumowski. I zaapelował, aby przez te dwa tygodnie pozostawać w domu i w najbliższym otoczeniu.

 

Co robić w czasie wolnym?

Najbliższe dwa tygodnie to czas, w którym uczniowie i studenci powinni poprzebywać w domach. Niektóre z placówek oświatowych, aby zminimalizować ryzyko wychodzenia z domu, planują wprowadzić zdalne nauczanie (e-learning). Warto zostać w domu, poczytać książkę, obejrzeć film czy pograć na komputerze. Można pójść na spacer, nad morze czy do lasu, ale lepiej nie korzystać z komunikacji miejskiej. W czasie społecznej kwarantanny nie powinno się załatwiać żadnych spraw, także tych urzędowych czy bankowych. Nie należy chodzić do centrów handlowych, sklepów, pubów, klubów, restauracji i siłowni. Specjaliści odradzają spędzanie czasu w gronie znajomych czy przyjaciół, którzy pomimo braku objawów choroby mogą zarażać. Dotyczy to również seniorów, którzy powinni zostawać w domach. Chodzi też o to, aby uczyć się na błędach innych państw i nie powielać ich. Dzięki temu można zminimalizować liczbę osób zakażonych koronawirusem. – Stosujmy się do zaleceń przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Pamiętajcie Państwo, o tym, że żyjemy pośród innych ludzi – osób starszych, osób z przewlekłymi chorobami, kobiet w ciąży, osób z obniżoną odpornością. Te osoby są w grupie podwyższonego ryzyka i, mimo że sami możemy być zdrowi, możemy zakazić innych. Tym samym myśleniem kierujcie się Państwo również w innych sytuacjach – pomagajcie sobie, bądźcie wrażliwi na innych, nie przekazujcie innym nierzetelnej, niesprawdzonej wiedzy– podkreśla marszałek Struk.