AKTUALIZACJA 10 MARCA 2020, GODZ. 15.15

Ryanair ogłosił całkowite zawieszenie lotów do/z Włoch w odpowiedzi na decyzję rządu Włoch o zablokowaniu możliwości podróżowania w całym kraju w obawie przed wirusem Covid-19. Odwołania lotów wyglądają następująco:

Od środy 11 marca od godziny 24.00 do środy 8 kwietnia do godziny 24.00 Ryanair zawiesza wszystkie loty krajowe we Włoszech.

Od piątku 13 marca od godziny 24.00 do środy 8 kwietnia do godziny 24.00 Ryanair zawiesza wszystkie loty międzynarodowe z/do Włoch.

Szczegółowe informacje o odwołanych lotach i możliwości zwrotu lub wymiany biletów dostępne są na stronie Ryanair.

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————————

Polskie Ministerstwo Zdrowia, 8 marca 2020 r. poinformowało o zdiagnozowaniu kolejnych przypadków zakażenia korona wirusem na terenie kraju. Łącznie w Polsce hospitalizowanych jest 146 osób, a 1548 jest poddanych kwarantannie.  Co ważne, stan wszystkich pacjentów przebywających na oddziałach zakaźnych jest dobry i nie zachodzi u nich stan zagrożenia życia.  

 

Brak lotów do Włoch

W związku  kolejnymi przypadkami COVID-19 we Włoszech, linie lotnicze Wizz Air poinformowały o zawieszeniu połączeń z polskich portów lotniczych do Włoch. Dotyczy to między innymi lotów pomiędzy Gdańskiem a lotniskiem Bergamo Orio-Al Serio (BGY). Te połączenia zostały zawieszone do 3 kwietnia. Również Polskie Linie Lotnicze LOT (tymczasowo, do 12 marca 2020 r.) zawiesiły wszelkie połączenia z polskich lotnisk do Włoch.  

 

 Na Pomorzu sytuacja pod kontrolą

W dalszym ciągu nie został zdiagnozowany żaden przypadek COVID-19 na Pomorzu. W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji  epidemiologicznej w Polsce, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk powołał specjalny zespół zadaniowy, którego rolą jest koordynacja działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz jednostek podległych. Zespół działa od 6 marca 2020 r. W jego skład weszli przedstawiciele departamentów, które kompetencyjnie mogą mieć do czynienia  ze skutkami zachorowań. Należą do nich między innymi departamenty: Zdrowia, Środowiska i Rolnictwa, Edukacji i Sportu, Infrastruktury oraz Kultury. Zespół będzie działał do momentu odwołania stanu zagrożenia w Polsce związanego z wystąpieniem SARS-CoV-2.

 

COVID-19 w Europie

Na całym globie liczba osób zakażonych przekroczyła 102 tysiące. Najwięcej chorych dalszym ciągu jest w Chinach i w Korei Południowej. Z krajów europejskich najwięcej zakażeń  zostało zdiagnozowanych we Włoszech. Na mocy decyzji władz państwowych, niektóre miasta i regiony zostały objęte zakazem wjazdu i wyjazdu. Dotyczy to np. Wenecji, Rimini czy Padwy. Łączna liczba potwierdzonych zakażeń  we Włoszech osiągnęła około 6 tysięcy, z czego zdecydowana większość dotyczy  północnych rejonów kraju.

 

WAŻNE! Jak zabezpieczyć się przed zachorowaniem?

Należy stosować  metody wykorzystywane w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą kropelkową, np. grypie sezonowej. Chodzi o to, aby często myć ręce wodą z mydłem przynajmniej przez 20 sekund i/lub stosować dostępne środki lub żele do dezynfekcji na bazie alkoholu. Podczas kaszlu i kichania należy zakrywać usta i nos chusteczką (ewentualnie zgiętym łokciem), po czym natychmiast wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub płynów, żeli na bazie alkoholu. Unikać dotykania oczu, nosa i ust. Zachować bezpieczną (przynamniej metrową) odległość pomiędzy sobą a innymi ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy kaszlą, kichają i gorączkują.

 

OSTRZEŻENIE: Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Iranu, Japonii i Włoch. W przypadku wyjazdów do Niemiec, Francji i Hiszpanii, zalecane jest unikanie dużych skupisk ludzkich. Podróżnych w ruchu międzynarodowym uprasza się o sprawdzanie bieżących ostrzeżeń na stronie GIS oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.