Czerwony kosz w kształcie serca jest wykonany z metalu, ma ponad 1,5 metra wysokości i pomieści aż 150 kg surowca. Zbiornik stoi przed głównym wejściem do UMWP w Gdańsku, każdy może wrzucić do środka plastikowe zakrętki, z których dochód będzie przeznaczony na pomoc niepełnosprawnym dzieciom.
Zbieranie plastikowych zakrętek 14 lutego 2020 r. zainaugurował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Mała zakrętka, ogromna pomoc
Wrzucane do metalowego serca zakrętki odkupią firmy zajmujące się recyklingiem. Za uzyskane w ten sposób pieniądze zostanie kupiony sprzęt do rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci.– Od kilku lat pracownicy naszego urzędu zbierają nakrętki dla niepełnosprawnego od urodzenia, 10-letniego Arturka. Dzięki temu u chłopca nastąpiła znaczna poprawa w zakresie sprawności ruchowej – mówi inicjatorka akcji Agnieszka Zabłocka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Dlatego zakrętki będziemy nadal zbierać i dla Arturka, z którym jesteśmy już mocno zżyci i też dla Gdańskiej Fundacji Korczaka „Kochaj i dawaj przykład”. Wspiera ona naszą jednostkę tj. podopiecznych z niepełnosprawnościami z Domu im. Janusza Korczaka – dodaje Zabłocka.
Pojemnik-serce będzie stał przed wejściem do urzędu nie tylko w walentynki, pozostanie tu na stałe.
Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
Co można wrzucać do kosza-serca?
Zbierać można wszelkie plastikowe zakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Do zbiornika wrzucamy zakrętki po produktach spożywczych np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. W koszu-sercu zostawić możemy również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach, płynach do płukania.
Najlepiej, żeby zakrętki posiadały symbole „5″, „05″ bądź logo trójkąta ze strzałek. Część plastikowych zakrętek nie posiada żadnych oznaczeń, ale nimi także można napełnić metalowe serce. Ważne jest, by do zakrętek nie dorzucać innych przedmiotów. Czasami w zakrętkach są tekturowe uszczelki, należy je wyjmować przed wrzuceniem do pojemnika. Metalowe serce na zakrętki zostało zakupiony przez UMWP na prośbę Forum Integracji Samorządowej – stowarzyszenia, które powstało z inicjatywy pracowników UMWP i jest to jego kolejne (po sadzeniu i sprzątaniu lasu) działanie proekologiczne.