Laureaci zostaną wybrani przez radę konsultacyjną, a jeden z projektów otrzyma też nagrodę czytelników. Głosowanie trwa do 24 lutego do godz. 12.00.

 

Czym jest Wolontariat Szpitalny?

Idea programu powstała w 2015 r. Została zainicjowana przez osoby pracujące w szpitalach oraz osoby, które chcą poświęcić swój czas i wspomóc pracę personelu w codziennej opiece nad chorymi w pomorskich szpitalach. Kiedy program ruszał było 63 wolontariuszy. Cztery lata później w 2019 r. w 11 tzw. szpitalach marszałkowskich pomaga już prawie 1010 wolontariuszy, w tym 267 stałych, 537 akcyjnych oraz 58 pracowników. To o 1500 proc. więcej. – Cieszy mnie, że kolejna realizowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego inicjatywa została zauważona na ogólnopolskim forum – mówi członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Wolontariat szpitalny to pomoc od ludzi i dla ludzi. Pomoc udzielana tym najsłabszym, czyli pacjentom. Wolontariusze działający w szpitalach marszałkowskich często wspomagają pracę personelu w codziennej opiece nad chorymi, niektórzy natomiast działają akcyjnie, czyli doraźnie. Popularny jest także wolontariat pracowniczy. W ten sposób wpływają nie tylko na jakość opieki, ale także na doskonalenie wizerunku danej placówki w oczach chorych, ich bliskich i otoczenia zewnętrznego. Działanie Samorządu Województwa Pomorskiego przynosi wymierne efekty. Powołanie koordynatorów programu w podmiotach leczniczych, systematyczne szkolenia z zakresu różnych aspektów prawnych udzielania wsparcia szpitalnego, a także wymiana doświadczeń, warsztaty i spotkania z wolontariuszami, to właśnie działania, które zaowocowały ponad tysiącem wolontariuszy w 2019 r.  Jestem dumna, że liczba wolontariuszy z roku na rok rośnie. Bardzo dziękuję za ich pracę. Liczę na to, że program dotyczący wolontariatu szpitalnego zostanie nagrodzony. Gorąco zachęcam wszystkich do głosowania. Każdy głos jest ważny – przekonuje Kapała-Sokalska.

 

Koniecznie zagłosuj!

Głosować na program Wolontariat Szpitalny można do 24 lutego 2020 r. do godz. 12.00 na stronie portalu samorządowego. Finalistami tegorocznej edycji są też Gdynia i powiat tczewski.

Głównym celem konkursu jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka. Samorządy mogły zgłaszać realizowane w latach 2016-2019 inicjatywy m.in. programy polityki zdrowotnej, kampanie edukacyjne i akcje profilaktyczne.

Nagrody – statuetki Zdrowy Samorząd 2020 są przyznane w trzech kategoriach: zdrowa gmina/ miasto, zdrowy powiat oraz zdrowe województwo. Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek laureatom odbędzie się 5 marca 2020 r. podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.