Podczas siedmiu letnich eventów przeprowadzono prawie 5,3 tys. bezpłatnych badań, konsultacji medycznych, porad fizjoterapeutów, dietetyków oraz szkoleń. Skorzystali z nich mieszkańcy Pomorza i turyści. Wakacyjne przychodnie przyjmowały pacjentów w Sopocie, Gdyni, dwa razy w Gdańsku, Wdzydzach Kiszewskich, Słupsku i Będominie.
Celem letniej akcji organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Korzystający z badań i porad przekonali się, że profilaktyka jest ważna. Niektórzy odetchnęli z ulgą, a inni szybko i bez wielomiesięcznego oczekiwania w kolejce otrzymali informację o konieczności dalszej diagnostyki. Przygotowaliśmy podsumowanie akcji.
Podziękowania
W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w piątek, 29 listopada 2019 r. odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano osoby zaangażowane w akcję Pomorskie dla Zdrowia. – Już po raz piąty zorganizowaliśmy letnią akcję profilaktyczną, która z roku na rok cieszy cię coraz większym powodzeniem tak wśród mieszkańców, jak i turystów. To również pokazuje, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne i na pewno dalej będziemy w nie inwestować – podkreślał marszałek Mieczysław Struk. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in pracownicy szpitali i wolontariusze.
Za udział w projekcie Pomorskie dla Zdrowia, za współpracę, zaangażowanie i okazaną życzliwość podziękowania otrzymały spółki: Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie, Szpitale Pomorskie (Szpital im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpital Morski im. PCK w Gdyni, Szpital im. F. Ceynowy w Wejherowie, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku), Copernicus Podmiot Leczniczy (Szpital im. św. Wojciecha, Szpital im. Mikołaja Kopernika, Wojewódzkie Centrum Onkologii), Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gdańsku, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku.
Pracownicy tych placówek w wakacyjne soboty i niedziele udzielali bezpłatnych porad i konsultacji. Uhonorowani zostali też pracownicy Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. – Prawie 5,3 tys. przebadanych i skonsultowanych osób świadczy o tym, że podejmowane przez nas akcje cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich wyjątkowość polegała na tym, że specjaliści wychodzili w przestrzeń publiczną, zachęcając tym samym mieszkańców do skorzystania z badań przy okazji udziału w innych wydarzeniach plenerowych. I to się sprawdziło – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Podczas Pomorskiego dla Zdrowia można było między innymi zmierzyć cieśnienie tętnicze i poziom cholesterolu oraz zrobić test na obecność we krwi przeciwciał anty-HCV. Była to bardzo potrzebna akcja profilaktyczna, szerząca świadomość zdrowotną w społeczeństwie. W sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, nasi pacjenci otrzymywali informację, jakie jeszcze badania diagnostyczne i jakie konsultacje należy odbyć. Serdecznie dziękuję pracownikom wszystkich podmiotów zaangażowanych w organizację akcji Pomorskie dla Zdrowia. Doceniam podjęty trud. Przecież nie ma nic cenniejszego niż zdrowie – dodała Kapała-Sokalska.
U ponad 20 proc. pacjentów wykryto nieprawidłowości
W ramach letnich akcji Pomorskie dla Zdrowia wykonano prawie 4,1 tys. badań i wykryto prawie tysiąc nieprawidłowości wymagających dalszej diagnostyki. Można było: zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterolu, kwasu moczowego i trójglicerydów. Wykonywano też spirometrię i określano wskaźnik prawidłowej masy ciała (BMI). W ramach programu Zdrowa Wątroba, można było zbadać krew w celu wykrycia przeciwciał anty – HCV. Pacjentom wykonywano też EKG i USG piersi.
Z konsultacji lekarskich skorzystało prawie 1200 pacjentów, a u prawie 300 wykryto nieprawidłowość. Dermatolodzy sprawdzali znamiona na skórze, kardiolodzy konsultowali wyniki EKG. Porad udzielali onkolodzy, pulmonolodzy, fizjoterapeuci, dietetycy i położne. Chętni mogli skorzystać też z masaży, krioterapii miejscowej oraz naświetlania lampą Bioptron. A w Gdyni panie mogły skorzystać z porad braffiterki.
Badania w liczbach:
- 4090 wykonanych badań (w tym 957 nieprawidłowości),
- 1194 udzielonych konsultacji, m.in. dermatologicznych, onkologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych (w tym 272 nieprawidłowości),
- 7 eventów,
- 6 lokalizacji: Sopot, Gdańsk, Gdynia, Wdzydze Kiszewskie, Słupsk, Będomin
- 8 dni akcji,
- ponad 80 pracowników podmiotów leczniczych.
Gdzie można było się zbadać?
Od maja do sierpnia 2019 r. odbyło się 7 eventów. Pierwszy miał miejsce podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Sopocie. Kolejne akcje były w Gdyni i dwie w Gdańsku podczas Dnia Dziecka i Jarmarku św. Dominika. Następnie, w trakcie 46. Jarmarku we Wdzydzach Kiszewskich, Jarmarku Gryfitów w Słupsku oraz inscenizacji Batalii Napoleońskiej w Będominie.