Słupsk, Ustkę i Lębork od 12 do 26 października 2019 r. rozświetli jasnym jazzowym światłem 25. edycja festiwalu.

 

Muzyka Krzysztofa Komedy, zwanego Chopinem Jazzu

Muzyka Komedy jest ciągle, poprzez swoje piękno i urok, niezwykle atrakcyjna dla słuchaczy. Prze ćwierć wieku doczekała się wielu zaskakujących interpretacji, aranżacji, przekomponowań, stała się twórczym tworzywem dla wielu wybitnych artystów polskich, europejskich, globalnych. Intrygującą muzykę Leszek Kułakowski starał się na nowo definiować i adaptować do zmieniającej się rzeczywistości XXI w.

 

Gwiazda festiwalu

Supergrupę fusion-jazzu Yellowjackets tworzą genialni muzycy Russell Ferrante, Bob Mintzer, Dane Alderson, William Kennedy – wirtuozi i showmani, proponujący energetyczną muzykę inspirowaną fusion, bluesem. R&B, jazz-rockiem. Koncert 26 października w Słupsku.

 

Projekt specjalny Komeda Symfonicznie

To premierowy projekt Leszka Kułakowskiego, którego ideą jest przeniesienie geniuszu Komedy w rejony XXI wieku. W sensie muzycznym idzie tu o spenetrowanie nowych możliwości ukrytych w jego utworach, o nadanie akustycznym z natury kompozycjom Krzysztofa Komedy symfonicznego, potężnego brzmienia, osiągnięcia współczesnego soundu. Taka próba radykalnej zmiany estetyki wydaje się prawdziwym artystycznym wyzwaniem, jeśli nie muzyczną ekstrawagancją. Projekt, realizowany z wybitnymi muzykami polskiej i europejskiej sceny jazzowej, odkrywa nowe twórcze spojrzenie na muzykę Komedy w XXI w. Współwykonawcy aranżacji: Jan Ptaszyn Wróblewski, trębacze: Piotr Wojtasik, Christoph Titz, Tomasz Dąbrowski oraz sekcja rytmiczna – Piotr Kułakowski i Tomasz Sowiński.

 

Wydarzenia muzyczne

Spośród bogatego programu warto zwrócić uwagę na wydarzenia:

  • 12 października – koncert „Piano solo” Krzysztofa Kobylińskiego
  • 13 października – koncert „Listy do Delfiny Potockiej” w wykonaniu Miry Kieniewicz-Kopcińskiej i Martyny Kułakowskiej
  • 18 października – koncert charyzmatycznego, wybitnego wokalisty Jorgosa Skoliasa w projekcie „Kolos”
  • 20 października – koncert jazzowych interpretacji „Polskich przebojów” w wykonaniu Tria MAP Adama Czerwińskiego
  • 23 października – „Multi Set Jazz Komeda”, Komeda odkryty na nowo w wykonaniu duetu Buczkowski/Troczewski i dziennikarza muzycznego Andrzeja Winiszewskiego
  • 24 października – koncert znakomitych przedstawicieli europejskiego jazzu – kwartetu Alessandro Fedrigo „XY Quartet”

Podsumowania XXV edycji komedowskiego festiwalu, 19 października dokona dziennikarz i krytyk muzyczny Stanisław Danielewicz w wykładzie „Jedyny taki festiwal. 25 lat z dziedzictwem K. Komedy”.

Imprezy towarzyszące

Festiwal to nie tylko muzyka. To również wystawy plakatów prac plastycznych, fotogramów, jak m.in. „Komeda oczami dzieci”, projekcje filmów „Ikar. Legenda Mieczysława Kasza”, „Song to Song” czy pokoncertowe nocne jam session w Atenie i Annie de Croy.         

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej festiwalu.