Gdańskie centrum zostało wyróżnione najwyższym międzynarodowym uznaniem, czyli Center of Excellence.

 

Na światowym poziomie

Uzyskanie certyfikatu Breast Unit (BU) świadczy o tym, że placówka spełnia światowe normy w diagnostyce i leczeniu nowotworów piersi. – Należy podkreślić, że WCO otrzymało najwyższe wyróżnienie tzn. Center of Excellence, które upoważnia specjalistów pracujących w Wojewódzkim Centrum Onkologii do prowadzenia szkoleń dla innych placówek leczących nowotwory piersi – tłumaczyła dr Monika Nowaczyk, szefowa WCO.

 

Certyfikat to znaczy jakość

Akredytacja jest bezpłatna. Ośrodek ubiegający się o nią musi spełniać dwa warunki. To powszechność i jednolitość. Każdy pacjent niezależnie od miejsca zamieszkania powinien mieć dostęp do wysokiej jakości diagnostyki i leczenia raka piersi. Jednolitość to wymaganie takich samych wskaźników od wszystkich ośrodków BU.

Certyfikat przyznawany jest na 5 lat. W tym czasie placówka jest poddawana kontroli. Chodzi o utrzymywanie odpowiedniego standardu jakości leczenia. W skład międzynarodowej komisji akredytacyjnej weszli m.in. prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi i prof. Ruben Orda z Uniwersytetu Medycznego w Tel Avivie. Co warto podkreślić właśnie Izrael był pierwszym krajem, który podjął się kompleksowego leczenia raka piersi.

– Cieszę się, że drugi nasz ośrodek leczenia chorób piersi (pierwsze było w styczniu 2018 r.  Gdyńskie Centrum Onkologii – przyp. red.) otrzymał certyfikat breast unit – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – To dla mnie dowód na to, że w placówkach marszałkowskich zatrudniamy wykwalifikowany personel medyczny, a stosowane metody diagnostyki i leczenia są na najwyższym światowym poziomie – dodała Kapała-Sokalska.

 

Zespół Copernicus Mamma Centrum. Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy

Zespół Copernicus Mamma Centrum. Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy

 

Czym jest Breast Unit?

BU to ośrodek, który dysponuje niezbędnymi świadczeniami począwszy od genetyki, przez leczenie pierwotnego nowotworu, leczenie choroby zaawansowanej, aż po opiekę paliatywną, ale także badania kontrolne po zakończeniu terapii. Oznacza to, że w jednej placówce pracuje zespół składający się m.in. z lekarzy (np. onkologów, chirurgów), fizjoterapeutów i psychologów. Kompleksowa opieka nad pacjentem skraca czas od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia. Dzięki temu zwiększa się szansa na całkowite wyleczenie, a dodatkowo obniżają się koszty leczenia. BU od 10 lat są zalecane przez Parlament Europejski i Komisję Europejską, gdyż najlepsze efekty terapeutyczne osiąga się organizując osobne, wyspecjalizowane ośrodki dedykowane konkretnej jednostce chorobowej. Takim nowoczesnym ośrodkiem jest działający od kwietnia 2018 r. Copernicus Mamma Centrum.

Przypomnijmy, że Gdyńskie Centrum Onkologii certyfikat BU otrzymało w styczniu 2018 r. Podobne ośrodki są też m.in. w Szczecinie, Kielcach, Krakowie, Bydgoszczy, Warszawie i Opolu.