Sycylia to wyspa, której mieszkańcy kultywują dawne tradycje. Przez cały rok w miastach i miasteczkach odbywają się festyny religijne, sięgające czasów pogańskich wierzeń. Sycylijczycy potrafią też wspólnie się bawić na ulicach w okresie karnawału. Wtedy też silniej odzywają się tradycje ludowych teatrów marionetkowych i parad wózków sycylijskich, nawiązujących do legend o paladynach Karola Wielkiego.

Wiele sycylijskich tradycji i zwyczajów trafiło na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. O niektórych z nich opowie Ewa Karolina Cichocka, np. o trzydniowych obchodach i wysiłku pielgrzymów podczas święta patronki Katanii – św. Agaty, które należy do jednych z największych na świecie uroczystości katolickich. Będzie to też okazja, by zobaczyć, jak bawią się Sycylijczycy na najpiękniejszym karnawale w Acireale u podnóża Etny. Opowieści o Sycylii i spotkaniach z jej tradycją i folklorem autorka zilustruje fotografiami ze swoich wypraw.

 

Ewa Karolina Cichocka – dziennikarka i autorka podróżniczych relacji publikowanych m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” oraz „Poznaj Świat”. Organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego. Inicjatorka plenerów, wystaw i spotkań podróżniczych.

Ostatnie lata poświęciła poznawaniu Sycylii, m.in. z grupą kobiet z Polski i Sycylii w ramach projektu „Polak tu był”. Jest autorką trasy po Sycylii śladami polskich artystów, którą zaprezentowała publicznie podczas gdyńskich Kolosów. Jej zbiór reportaży i esejów pt. „Sycylia. Między niebem a morzem” został wyróżniony w konkursie Magellana 2016 jako najlepsza publikacja turystyczna w kategorii: Książka podróżnicza.

 

Odkryj świat / Etnopodróże
Sycylijskie zwyczaje i tradycje: św. Agata, karnawał i marionetki

  • 29 września 2019 r., niedziela, godz. 14.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
  • ul. Cystersów 19
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp: 1 zł

 

Wydarzenie na Facebooku