Liderem rankingu niezmiennie jest Mazowsze, a wiceliderem Małopolska.

 

Czwarte miejsce

Polskimi liderami innowacyjności niezmiennie są cztery regiony. To województwa: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie – Czwarte miejsce to bardzo dobry wynik. Pokazuje, że Pomorze to silna i rozpoznawalna marka – zaznacza Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. W ogólnym rankingu wyprzedzamy między innymi region śląski i lubelski. Patrząc np. na wydatki na badania i rozwój jesteśmy lepsi niż Dolny Śląsk. – Wszystkich czterech liderów łączy jedno. Mamy silnie rozwiniętą przedsiębiorczość, wykształconych pracowników i bardzo dobrze rozwiniętą bazę edukacyjną – podkreśla wicemarszałek Świlski. Potwierdza to np. ranking szkół wyższych, w którym Politechnika Gdańska zajęła czwarte miejsce w kraju. Na innowacyjność wpływa również dobre skomunikowanie regionu. To autostrada i połączenia kolejowe, lotnisko z bardzo dobrą siatką połączeń i porty z rekordowymi przeładunkami. – Mamy też dodatnie saldo migracji i stosunkowo wysoki poziom życia – dodaje Ryszard Świlski.

 

Innowacje motorem rozwoju

Wysoką pozycję w rankingu zawdzięczamy stosunkowo dużym nakładom finansowym na badania i rozwój. – Pod tym względem jesteśmy na trzecim miejscu, wyprzedzając Dolny  Śląsk – informuje wicemarszałek Świlski. – Co ważne, te wydatki to w większości wydatki firm, a nie jak w innych regionach wydatki publiczne – podkreśla. To pokazuje prawdziwą siłę przedsiębiorców, którzy nie boją się wyzwań i mocno spoglądają ku przyszłości. – Takie działania wspierają Inteligentne Specjalizacje Pomorza (ISP), czyli koordynowany przez samorząd województwa pomorskiego mechanizm poszukiwania luk na rynkach, które przedsiębiorcy z regionu mogą wypełnić innowacyjnymi produktami czy usługami – zaznacza wicemarszałek. Pomorski sektor usług jest, jak podkreślają autorzy Indeksu Millenium, jednym z najbardziej innowacyjnych w Polsce. Pomorzanie częściej niż inni zakładają też firmy. Wyższy niż średnia krajowa jest również współczynnik aktywności zawodowej Niestety są też obszary, w których nasza pozycja w rankingu jest wysoce niezadowalająca. To między innymi liczba patentów. Mamy ich tylko 49, to mniej niż np. województwo lubelskie. – Ale jestem przekonany, że ISP pomoże to zmienić – mówi.  

 

 

Ranking Millenium

Tegoroczne badanie jest już czwartą edycją „Indeksu Millenium”. Ranking innowacyjności polskich regionów przygotowywany jest przez Bank Millenium. Analitycy badają wszystkie regiony i przygotują analizę w pięciu najbardziej wpływających na innowacyjność aspektach. Są to: wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój, liczba studentów , liczba zatrudnionych w sektorze B+R oraz liczba wydanych patentów.