Nowe Muzeum Sztuki NOMUS jest projektem nowego oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku, zajmującego się sztuką współczesną. Cechą wyróżniającą tworzoną do 2012 r. gdańską kolekcję jest to, że odzwierciedla obraz sztuki XX i XXI w. Na równi z tradycyjnymi mediami: rzeźbą, malarstwem czy rysunkiem, wypowiedź artystyczna przyjmuje w niej formę filmu, fotografii, instalacji lub interaktywnych prac cyfrowych.

 

Przegląd współczesnej sztuki

– Wystawa ma charakter przeglądowy, jednak została zaaranżowana w taki sposób, aby dzieła były ze sobą powiązane i pokazywały sposób myślenia, jaki nam przyświeca w tworzeniu zbiorów NOMUS. Staramy się pozyskiwać obiekty, instalacje i dzieła reprezentujące różne techniki, a których tematyka nawiązuje do specyficznych kontekstów czasu i miejsca – mówi Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W kontekście istotnych wydarzeń, których sceną był i jest Gdańsk, takich jak koniec II wojny światowej, realizacja doktryny socrealistycznej czy narodziny Solidarności, do kolekcji NOMUS włączane są prace, które odzwierciedlają zarówno złożone losy miasta, ale i odnoszą się do pokrewnych zjawisk w innych regionach świata.

Stąd zainteresowanie tematem historii wojen, migracji i innych kryzysów, czego przykładem są instalacja z obiektem rzeźbiarskim, fotografiami, filmem i rysunkami Joanny Rajkowskiej czy instalacja z obiektów i filmu Doroty Nieznalskiej. Zagadnienia przemocy podejmują też prace o silnym rysie feministycznym. Warto tu wymienić prace wideo Anny Baumgart i Bogny Burskiej, rysunki tuszem Anny Orbaczewskiej oraz obiekt sferyczny Zuzanny Janin.

Natomiast artystyczne rozliczenie ze stoczniowym mitem odnajdziemy w pracach wideo Jacka Niegody oraz Zorki Wollny i Anny Szwajgier, w malarstwie Krzysztofa Wróblewskiego oraz rozbudowanej instalacji z fotografii, filmu, diapozytywów i publikacji Michała Szlagi, która stanowi zapis destrukcji terenu poprzemysłowego Stoczni Gdańskiej.

Łącznie na wystawie zobaczymy blisko 165 dzieł 29 artystek i artystów, które zostały wybrane spośród prac zakupionych przez miasto Gdańsk w latach 2017-2018 z przeznaczeniem dla NOMUS.

 

Patronat honorowy nad wystawą objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

NOMUS. Kolekcja w budowie

  • wernisaż: 1 sierpnia 2019 r., czwartek, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 2 sierpnia – 13 października 2019 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Zielona Brama
  • Długi Targ 24
  • Gdańsk

 

Baner wystawy NOMUS Kolekcja w budowie

 

Poza Zieloną Bramą dwa obiekty z Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej są już prezentowane w przestrzeni publicznej. To instalacja Jerzego Bohdana Szumczyka pt. „SOS”, wystawiona przed siedzibą główną Muzeum Narodowego w Gdańsku (Oddział Sztuki Dawnej), a także „Nowe Życie”– neon Elżbiety Jabłońskiej, zainstalowany na budynku NOMUS w rejonie Młodego Miasta, na dawnych terenach stoczniowych.

 

Zobacz też: 10 mln zł dla Muzeum Sztuki Współczesnej. Powstanie na terenach postoczniowych