Była to już 9. edycja wycieczki. Organizatorami byli Zaborski Park Krajobrazowy oraz Nadleśnictwa: Rytel, Przymuszewo, Osusznica i Lipusz. Rajd odbył się w sobotę, 15 czerwca 2019 roku. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku współfinansował to przedsięwzięcie.

 

Las wróci

Rytel, Lipusz, Przymuszewo i Osusznica to nadleśnictwa najbardziej poszkodowane w czasie nawałnicy z sierpnia 2017 r. O problemach związanych z przywracaniem lasu na tych terenach opowiadali edukatorzy na trzech trasach pieszych i czterech rowerowych.

Uczestnicy dowiedzieli się, że zagospodarowanie powierzchni zniszczonych przez huragan stanowi dla leśników nie lada wyzwanie. Problemem jest przede wszystkim zabezpieczenie odpowiedniej ilości i jakości sadzonek. Bory Tucholskie są regionem matecznym sosny. Oznacza to, że powierzchnie klęskowe mogą być odnowione sadzonkami z odpowiednim pochodzeniem. Sadzonek nie można sprowadzać z innych części kraju, a wykorzystywać wyłącznie te, które wyrosły z nasion drzew z Borów Tucholskich. A tych w obliczu ogromnych zniszczeń brakuje. Według szacunków do odnowienia terenów potrzeba około 243 mln sadzonek, które zostaną posadzone na powierzchni 39 tys. hektarów.

Więcej o tym, co obecnie dzieje się na terenach ponawałnicowych można przeczytać w artykule Dwustu kajakarzy, jedenaście kilometrów szlaku i krajobraz po nawałnicy.

Podczas rajdu uczestnicy poznali także dzieje Gotów zamieszkujących niegdyś te tereny, historie majątków Sikorskich, Annie Łajming oraz granicy państwowej z dwudziestolecia międzywojennego. Kolejny rajd ekoturystyczny za rok.