Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/59d53cb8-46f2-4269-97f8-433c3b5900b0.jpg Wyróżnienia dla zasłużonych pracowników Copernicusa. Spółka ma już sześć lat

Wyróżnienia dla zasłużonych pracowników Copernicusa. Spółka ma już sześć lat

Pracownicy Copernicusa z certyfikatami Szpitala Przyjaznego Dziecku

Prawie 300 pracowników spółki otrzymało dyplomy oraz róże, a 25 najbardziej zasłużonych okolicznościowe statuetki. Czterech pracowników zostało uhonorowanych medalami przez żołnierzy Armii Krajowej. Copernicus otrzymał też certyfikat szpitala przyjaznego dziecku.

 

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, 6 czerwca 2019 r. odbyła się uroczystość podsumowująca sześć lat działalności Copernicusa jako spółki leczniczej.

 

Struk: „Duży może więcej”

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk powiedział, że pomysł na komercjalizację szpitala i przekształceniu go spółkę medyczną na początku budził wiele wątpliwości. Jednak te sześć lat Copernicusa pokazało, że była to słuszna decyzja. – Małe jest piękne, ale duży może więcej – mówił Struk. Marszałek podkreślił też, że dzięki funduszom europejskim i środkom z budżetu województwa w szpitalach realizowanych jest wiele ważnych inwestycji takich jak np. budowa bloku operacyjnego na Zaspie. – Ponadto, tylko w samym tylko tym roku pomorski samorząd dla spółki przeznaczył ponad 40 mln zł na kolejne inwestycje zarówno w infrastrukturę, jak i sprzęt – dodał marszałek Struk. 

 

Medale, statuetki, dyplomy i róże

Wiceprezes sopockiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tomasz Kuplicki wręczył medale 25-lecia dla Piotra Wróblewskiego (wiceprezes spółki), dr Rafała Cudnika (dyrektor ds. medycznych Szpitala św. Wojciecha), prof. Walderama Fryze i dr Elżbiety Sieczkowskiej (Oddział Udarowy i Neurologii Szpitala im. M. Kopernika) za pomoc i wsparcie. Dyplomy oraz róże przekazano 275 pracownikom spółki. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci i pracownicy administracji. Dodatkowo, 25 najbardziej zasłużonych osób otrzymało okolicznościowe szklane statuetki. Wręczono też złote czepki. Podczas jubileuszu była też prezentacja podsumowująca funkcjonowanie podmiotu leczniczego w formie spółki.

 

Przyjazny dziecku, czyli jaki?

Podczas święta Szpital im. Mikołaja Kopernika i Szpital św. Wojciecha otrzymały też certyfikat potwierdzający, że szpital jest przyznany dziecku. W Polsce jest 95 szpitali tego typu, ale jedyne placówki na Pomorzu z takim tytułem są w Gdańsku. „Kopernik” pierwszy certyfikat otrzymał już w 2013 r. a w 2019 r. – kolejny, natomiast szpital na Zaspie po raz pierwszy zdobył to wyróżnienie. Certyfikat przyznaje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Tytuł oznacza, że szpital przestrzega zasad udanego karmienia piersią, czyli tzw. 10 kroków. Chodzi m.in. informowanie kobiet ciężarnych o korzyściach płynących z naturalnego karmienia, instruowanie, jak karmić piersią i jak utrzymać laktację, zachęcanie matek do „karmienia na żądanie” czy przebywanie matki z dzieckiem w tym samym pokoju całą dobę (system rooming-in). Aby uzyskać certyfikat szpital musiał przeorganizować pracę oddziału położniczo-noworodkowego. Wymagało to np. przeszkolenia personelu oraz zmiany dotychczasowych procedur.

 

Siedem lokalizacji

Copernicus jest pierwszą pod względem kontraktu z NFZ-em, a drugą co do liczby pracowników samorządową spółką leczniczą na Pomorzu. Zatrudnia prawie trzy tysiące pracowników. Ma siedem lokalizacji. Szpital im. M. Kopernika znajduje się na Nowych Ogrodach 1-6 i na Powstańców Warszawskich 1/2. Szpital na Zaspie na ul. Jana Pawła II 50, a  Poradnia Okulistyczna dla Dzieci przy ul. Wejhera 12 a. Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna mieści się przy al. Zwycięstwa 39.  WCO to aleja Zwycięstwa 31/32 i ul. Skłodowskiej-Curie 2. Spółką od jej utworzenia, czyli od 2013 r., zarządza prezes Dariusz Kostrzewa.

 

Historia szpitala sięga 1857 r., kiedy z inicjatywy członków ewangelickiej gminy kościoła Zbawiciela na Zaroślaku wynajęto niewielki budynek znajdujący się przy obecnej alei Armii Krajowej. Miał tam powstać szpital dziecięcy. W 1860 r. szpital przeniesiono do budynku przy ul. Nowe Ogrody nr 23, poszerzając zakres świadczeń o leczenie chorób kobiecych. W 1875 r. szpital ponownie przeniesiono, tym razem do nowych gmachów przy ul. Nowe Ogrody nr 3-5. Szpital miał 100 łóżek i salę operacyjną, a przeznaczony był też dla mężczyzn. Leczono w nim zarówno przypadki internistyczne, jak i chirurgiczne.

Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, 30 września 2013 r. przekształcił się w spółkę leczniczą. Szpital Specjalistyczny im. św. Wojciecha połączył się z Copernicusem 1 lipca 2014 r. Natomiast od 1 listopada 2015 r. do spółki dołączyło Wojewódzkie Centrum Onkologii, a  2018 r. w strukturach spółki znalazła się też  Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna.

 

Fot. Dorota Kulka

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.