Tegoroczna nocy muzeów w PAN Bibliotece Gdańskiej to nie tylko tradycyjny pokaz zbiorów historycznych. Zwiedzającym przybliżone zostaną też najwybitniejsze umysły świata nauki, literatury i sztuki – poczynając od starożytnego uczonego Pliniusza Starszego, poprzez średniowieczną benedyktynkę Hildegardę z Bingen, po badaczy nowożytnych jak włoski renesansowy architekt Leon Battista Alberti, gdański astronom Jan Heweliusz czy też wynalazca i konstruktor Atanazy Kircher.

 

Renesansowy żywioł

Kolejną atrakcją będzie wystawa zatytułowana „Renesansowy żywioł”, która przedstawiać będzie sylwetkę Leonarda da Vinci. Wśród zaprezentowanych obiektów znajdzie się jego słynny „Traktat o malarstwie”, a także biografie zarówno samego artysty i konstruktora, jak i innych, współczesnych mu malarzy, prace przybliżające rozwój architektury Italii okresu renesansu oraz dzieła słynnych humanistów. Nie zabraknie również druków wydanych w najznamienitszych włoskich oficynach wydawniczych, które w XVI w. święciły triumfy w całej Europie.

Noc Muzeów w PAN Bibliotece Gdańskiej to jednak nie tylko możliwość obcowania z historycznymi księgami, ale również okazja do zabawy. Dla dzieci przygotowany zostanie kącik atrakcji i niespodzianek, a starsi uczestnicy będą mogli zmierzyć się z wybitnym umysłem uczonego rozwiązując zagadkę w PANopticum.

 

Geniusz. W 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci

  • 18 maja 2019 r., sobota, godz. 19.00-1.00
  • PAN Biblioteka Gdańska
  • ul. Wałowa 15
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

 

 

Plakat Nocy Muzeów w PAN Bibliotece Gdańskiej

 

Wydarzeniom w Bibliotece towarzyszyć będzie wystawa planszowa w przestrzeni ulicy „Polska 1989 – drogi do wolności”. Ekspozycja wpisuje się w obchody 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej historii Polski – 4 czerwca 1989 r. Stanowi krótkie przypomnienie kamieni milowych na drodze do wolności: powstanie NSZZ Solidarność, rozmowy przy Okrągłym Stole, przyjęcie do NATO oraz wstąpienie do Unii Europejskiej.