W poniedziałek, 13 maja 2019 r. przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbyła się konferencja prasowa prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz marszałka województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Samorządowcy protestują przeciwko planom PiS.

 

Apel o współpracę

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała do rządu o współpracę i wycofanie się ze złożonego projektu specustawy dotyczącej Westerplatte. – Proszę o rozmowy i dialog w sprawie terenów ważnych dla Polaków, a nie obchodzenie prawa – podkreślała prezydent Gdańska. – Odbiera nam się głos dotyczący przyszłości Westerplatte. Usiłuje się na nowo rozpocząć dyskusję, jak powinno wyglądać to miejsce, chociaż od dawna mamy własne plany na jego zagospodarowanie. Co tymczasem robi PiS? Chce po prostu zawłaszczyć półwysep. Chce podjąć jedyną słuszną decyzję, bez konsultacji społecznych, rozmów z samorządem i środowiskiem kombatanckim

W podobnym tonie wypowiadał się marszałek Struk: – Po raz kolejny mamy dowód na to, że politycy obecnego obozu władzy bardzo chętnie stosują rozwiązania, które pozwalają im na realizację wątpliwych zamierzeń, z kompletnym ignorowaniem prawa oraz odmiennych poglądów.

– Opublikowany w ubiegłym tygodniu projekt lex Westerplatte to kolejna tzw. specustawa, czyli akt prawny, który pozwala na realizację inwestycji w sposób uproszczony i z lekceważeniem wszelkich innych regulacji prawnych oraz dokumentów. Takie rozwiązania całkowicie demolują system planowania w naszym kraju i są krytykowane przez szerokie grono ekspertów. Projekt lex Westerplatte został przygotowany przez grupę posłów PiS, a wiec nie przeszedł normalnej, pełnej ścieżki legislacyjnej, w tym procesu konsultacji publicznych. Nie ma też oczywiście oceny skutków regulacji. Nie rozumiemy i nie akceptujemy tego – dodał marszałek Struk.

 

 

Spór o Westerplatte

Od ponad roku pomiędzy stroną rządową a gdańskim samorządem toczy się spór o przejęcie terenów na Westerplatte. Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą tam wybudować nowe muzeum. Złożyli w Sejmie projekt specjalnej ustawy w sprawie „przejęcia i zagospodarowania terenów Westerplatte pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.”. Inwestorem ma być Muzeum II Wojny Światowej. Szacunkowy koszt budowy nowej placówki na Westerplatte wynosi 150 mln zł, a pieniądze mają pochodzić z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Większość gruntów na półwyspie należy jednak do miasta, a nie do Skarbu Państwa. Dlatego posłowie PiS zamierzają rozwiązać kwestię własności specustawą.

Zobacz: projekt ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku