Zabieg przeprowadzili wspólnie dr Krzysztof Jarmoszewicz i dr hab. Marek Szołkiewicz pod  czujnym okiem anestezjologa dr. Pawła Mrozińskiego i przy pomocy zespołu pielęgniarek. Są to skomplikowane operacje, wykonywane w zaledwie kilkunastu ośrodkach elektroterapii w Polsce. Od niedawna przeprowadza się je w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie (w ramach spółki Szpitale Pomorskie).

 

Kto może zostać poddany takiemu leczeniu?

Zabiegi tego typu wykonuje się u pacjentów z niewydolnym mięśniem sercowym i współistniejącymi określonymi zaburzeniami przewodnictwa śródkomorowego. – Mogą one takim pacjentom w wyraźnym stopniu poprawić tolerancję wysiłku i komfort życia – mówi dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej. – Niestety w części przypadków nie można koniecznej elektrody wprowadzić w sposób tradycyjny wewnątrznaczyniowy. W takich przypadkach można jednak umieścić taką elektrodę bezpośrednio na powierzchni serca – wyjaśnia Szołkiewicz.

 

Na czym polega zabieg?

W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie po raz pierwszy przeprowadzono ten nowatorski zabieg. – Zabieg jest małoinwazyjny, ale przeprowadzany w pełnym znieczuleniu ogólnym – mówi dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii. – Kardiochirurg wykonuje mikrotorakotomię i wkręca lub naszywa elektrodę w odpowiednie miejsce na sercu, natomiast kardiolog przeprowadza jej drugi koniec do przygotowanej loży i implantuje urządzenie – tłumaczy Jarmoszewicz.

 

Kolejne wysokospecjalistyczne zabiegi

Przypomnijmy, że Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń poszerzyło zakres oferowanych usług medycznych. Od niedawna przeprowadza się przezskórne usuwanie elektrod wewnątrzsercowych. Natomiast od ubiegłego roku wykonuje się m.in. hipotermię terapeutyczną, przezskórne zamykanie ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD, PFO), zamykanie uszka lewego przedsionka, wszczepianie stymulatorów serca z elektrodą komorową implantowaną w pęczek Hisa hipotermię terapeutyczną, rotablację wieńcową. Kardiochirurdzy specjalizują się też m.in. w zabiegach małoinwazyjnej naprawy zastawki mitralnej, aortalnej, trójdzielnej czy zabiegach skojarzonych zastawkowo-wieńcowych.