Wykład Pavko Krajki odbywa się w ramach cyklu Miasta, Mity, Mistyfikacje. Kuratorem cyklu jest Hubert Bilewicz.

 

O Lejdzie vel Leiden

– Herb miasta to dwa czerwone skrzyżowane klucze na białym tle – mówi Pavko Krajka. – To klucze do nieba trzymane przez św. Piotra, któremu poświęcono wielki gotycki kościół w centrum miasta. Ze względu na ten herb Lejda jest określana jako Sleutelstad, czyli kluczowe miasto. Na wykładzie spróbujmy znaleźć do niego najlepszy klucz – zapowiada Krajka.

To w Lejdzie powstał najstarszy holenderski uniwersytet. W mieście urodził się Rembrandt, zainicjowano europejską hodowlę tulipanów i wprowadzono po raz pierwszy w Europie papierowy banknot płatniczy. Lejda to miasto 88 mostów nad zabytkową siecią kanałów, współcześnie wypełnione ponad setką wierszy najwspanialszych światowych poetów, upublicznianych w oryginalnych językach na fasadach budynków, w ramach ciągle rozwijającego się projektu wiersza ściennego.

Pavko Krajka – gdańszczanin czeskiego pochodzenia, architekt wnętrz, grafik, designer, fotograf, rysownik, animator kultury z wieloletnim doświadczeniem pracy w Polsce, Holandii i Francji.  

Harmonogram cyklu:

  • 29 maja 2019 r., środa, godz. 18.00 – Nagasaki – japońskie „okno na świat”, dr Łukasz Mikołaj Sadowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

 

Klucze do Lejdy

  • 10 kwietnia 2019 r., środa, godz. 18.00-19.30
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej
 

Miasta, mity, mistyfikacje_baner