W 2018 r. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zdigitalizowało ponad 250 szklanych negatywów powstałych przed II wojną światową. Były to głównie zdjęcia archeologicznych eksponatów muzealnych, prawdopodobnie ze zbiorów Westpreußisches Provinzial-Museum Danzig. Kolekcja jest dostępna online, na stronach Archeoportalu. Teraz pracownicy muzeum zapraszają na spotkanie poświęcone efektom tych prac.

Marian Kwapiński, który w latach 1983-1991 był dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, opowie o stratach wojennych, czyli o tym, ile zabytków przepadło, zostało zniszczonych lub zaginęło, podczas II wojny światowej. Piotr Fudziński, kierownik Działu Wczesnej Epoki Żelaza MAG, wyjaśni słuchaczom, co przedstawiają negatywy, jakie zabytki zostały sfotografowane i z których badań archeologicznych pochodzą. Natomiast Lech Trawicki, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie oraz miłośnik fotografii, przybliży technikę wykonywania zdjęć na szklanych płytkach i zaprezentuje sprzęt fotograficzny z ery analogowej.

 

Spotkanie jest częścią projektu „Straty wojenne Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – digitalizacja szklanych negatywów” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Fotografia w archeologii. Digitalizacja szklanych negatywów

  • 9 kwietnia 2019 r., wtorek, godz. 17.00
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
  • ul. Mariacka 25/26 (Dom Przyrodników)
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

Wydarzenie na Facebooku