Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej została podpisana 11 stycznia 2019 r. W uroczystości uczestniczyli marszałkowie Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski.

 

Rozwijamy potencjał PKM

Samorząd województwa pomorskiego konsekwentnie rozwija transport kolejowy. Podpisana dziś umowa to kolejny krok rozwoju systemu PKM. – W 2017 roku uruchomiliśmy przystanki w Gdyni. Dziś zaczynamy elektryfikację, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał linii, którą w 2018 roku przejechało 4 mln pasażerów – zaznacza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Prace związane z elektryfikacją linii będą współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. – Pociągi elektryczne są nie tylko szybsze i pojemniejsze, ale też bardziej ekologiczne – dodaje Struk.  Co ważne, linia PKM jest linią o otwartym dostępie. Oznacza to, ze po elektryfikacji do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku będą mogły dojeżdżać składy dalekobieżne między innymi z Olsztyna i Bydgoszczy.

 

Elektryfikacja linii PKM. Fot. mat. pras. PKM

 

Z prądem do Gdyni i nie tylko

Od samego początku prac projektowych linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej była przewidziana do elektryfikacji. Jednak elektryfikacja tylko linii PKM pomiędzy stacjami Gdańsk Wrzeszcz, Rębiechowo i Gdańsk Osowa była by bez celowa, a trakcja elektryczna kończyła by się ślepo na niezelektryfikowanej linii magistrali węglowej. – Cały czas namawialiśmy Polskie Linie Kolejowe do elektryfikacji linii Gdynia-Kościerzyna. Teraz, kiedy PLK taki projekt już przygotowuje wspólnie zelektryfikujemy obie linie – dodaje Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Z projektem związany jest też zakup dziewięciu nowych elektrycznych składów Impuls. – Już za kilka lat wyjadą one na trasę PKM. Na razie pierwsze Impulsy kursują pomiędzy Słupskiem a Elblągiem – dodaje Świlski.

 

Przystanek PKM Firoga. Fot. mat. PKM

 

Prace rozpoczynają się dziś

Zgodnie z harmonogramem prace powinny zakończyć się w 2023 roku. – Pierwsze robocze spotkania i narady rozpoczynamy już dziś. Chcę też obiecać, że zrealizujemy, to do czego się zobowiązaliśmy – obiecał Andrzej Sas, prezes Biura Projektów Komunikacyjnych z Poznania, które realizować będzie projekt. Do lutego 2020 roku przygotowany będzie projekt budowlany. – Planujemy, że ekipy budowlane wejdą na tory w 2021 roku – dodaje Grzegorz Mocarski, prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Nowa stacja

Wraz z elektryfikacją linii PKM wybudowany będzie nowy przystanek – Gdańsk Firoga. – Budowę tego przystanku przewidzieliśmy już w 2011 roku. Zachowana została rezerwa terenu. Również tunel w ciągu ulicy Szybowcowej został tak zaprojektowany, aby umożliwić w przyszłości wejście na perony – opowiada Grzegorz Mocarski. Z przykrytych charakterystycznymi czerwonymi wiatami peronów korzystać będą pracownicy licznych firm branży IT, które mają siedziby w tzw. „gdańskiej dolinie krzemowej”. – Wzór perforacji na wiatach będzie nawiązywał do informatyki. Również numer przystanku – 6@ będzie się komponować z otoczeniem – dodaje Mocarski.