To już 15. edycja rankingu organizowanego przez „Rzeczpospolitą” i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Ocenie poddało się 207 szpitali w Polsce. Każdy mógł zdobyć maksymalnie 1000 punktów. Najwyższą lokatę na Pomorzu ma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im J. Korczaka w Słupsku, który znalazł się na ósmym miejscu.

 

Jaki szpital jest najlepszy?

Ranking przedstawia 100 najlepszych szpitali w Polsce. Doceniono też szpitale zabiegowe, monospecjalistyczne bez onkologicznych, szpitale niezabiegowe, szpitale onkologiczne lub pulmonologiczne, pediatryczne oraz znajdujące się poza siecią.

Najlepszym w kraju z 897,84 pkt okazał się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej (lider placówek na III poziomie zabezpieczenia szpitalnego). Drugie miejsce z 879,38 pkt zajęło Centrum Onkologii w Bydgoszczy (lider ośrodków onkologicznych lub pulmonologicznych), a trzecie z 879,3 pkt przypadło rzeszowskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu Pro-Familia (lider placówek na I poziomie zabezpieczenia szpitalnego). Wśród szpitali zabiegowych, monospecjalistycznych, nieonkologicznych najlepszy jest Instytut Hematologii i Transfuzji – Szpital w Warszawie (847,41 pkt). Natomiast w kategorii szpitali niezabiegowych – Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem (651,62 pkt), a liderem szpitali pediatrycznych okazał się Wojewódzki Szpital Dziecięcy im J. Brudzińskiego w Bydgoszczy (822,9 pkt). Najlepszym szpitalem poza siecią jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lecznica Dzieci i Dorosłych Szpital im. I. Mościckiego sp. z o.o. w Chorzowie (860,57 pkt).

 

Wyróżnione szpitale na Pomorzu

Najwyższą lokatę na Pomorzu ma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im J. Korczaka w Słupsku, który znalazł się na ósmym miejscu (856,55 pkt). W ubiegłym roku był trzeci. Jednak trzecią pozycję zajął w rankingu szpitali na III poziomie sieci, czyli wysokospecjalistycznych. Drugie miejsce w województwie, a 32. w Polsce, przypadło Samodzielnemu Publicznemu Specjalistycznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Lęborku (813,05 pkt). Natomiast trzecia pozycja w regionie, a 39. w kraju,  przypadła Szpitalowi Specjalistycznemu im. F. Ceynowy w Wejherowie (Szpitale Pomorskie – 796,31 pkt).

 

Andrzej Sapiński z wyróżnieniem od "Rzeczpospolitej"

Andrzej Sapiński, prezes słupskiego szpitala z nagrodą „Rzeczpospolitej”

 

Kolejne miejsca zdobyły:

  • 48. miejsce – Szpital Powiatu Bytowskiego z o.o. Ośrodek Leczenia Szpitalnego Powiatu Bytowskiego (785,92 pkt)
  • 51. miejsce – Szpitale Pomorskie sp. z o.o. – Szpital Morski im. PCK w Gdyni (782,82 pkt)
  • 57. miejsce – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. – Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (776,96 pkt)
  • 65. miejsce – Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. (765,71 pkt)
  • 71. miejsce – Szpital Miejski w Miastku sp. z o.o. (758,94 pkt)
  • 73. miejsce – Salus sp. z o.o.: Szpital Salus w Słupsku (758,64 pkt)
  • 79. miejsce – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku (751,19 pkt)
  • 84. miejsce – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. – Szpital św. Wojciecha w Gdańsku (745,26 pkt)
  • 100. miejsce – Szpital Specjalistyczny w Prabutach (731,84)

Na 6. miejscu w rankingu szpitali niezabiegowych znalazło się Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (Szpitale Pomorskie), a na 9. pozycji Uniwersytecie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (559,55 pkt). 6. lokata przypadła Szpitalowi Specjalistycznemu w Prabutach (731,84 pkt) w kategorii szpitale onkologiczne lub pulmonologiczne. Wśród szpitali poza siecią na 4. pozycji jest Salus sp. z o.o.: Szpital Salus w Słupsku (758,64 pkt).

– Cieszy mnie, że siedem tzw. szpitali marszałkowskich znalazło się w setce najlepszych podmiotów leczniczych w Polsce. Szczególnie dumna jestem z wysokiej lokaty słupskiego szpitala. To już kolejny rok, kiedy ta placówka znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu –mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Uważam, że docenienie naszych szpitali  przez autorów rankingu jest wynikiem coraz wyższej jakości oferowanych usług zdrowotnych, poprawiającej się komunikacji z pacjentem, rosnącego zaangażowania personelu medycznego i niemedycznego. Jestem przekonana, że te wysokie noty przyczynią się do wzrostu motywacji wszystkich pracowników szpitali – dodaje Kapała-Sokalska.

 

Oceniane kryteria

Autorzy rankingu brali pod uwagę m.in. sposób zarządzania szpitalami, jakość świadczonych usług, komfort i bezpieczeństwo pacjentów zwłaszcza w kontekście zakażeń szpitalnych i zużycia antybiotyków. Oceniano też wyposażenie szpital, posiadane certyfikaty, liczbę skarg.