Po 73 latach od zakończenia drugiej wojny światowej, po 15 latach starań i 10 latach wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich, w 2018 r. można podziwiać pełne możliwości brzmieniowe zrekonstruowanego 400-letniego instrumentu we franciszkańskim kościele pw. Świętej Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu. 

 

Ostatnie takie spotkanie

Organy u gdańskich franciszkanów są ewenementem konstrukcyjnym, architektonicznym i muzycznym na skalę światową. Instrument spełnia funkcje liturgiczne, koncertowe, oświatowe, edukacyjne i badawcze w programach dla dzieci, młodzieży i specjalistów sztuki i techniki. Tradycyjnie jak co roku, odbędzie się happening Popiszczmy Razem, związany z odbudową unikatowych barokowych organów. Będzie to krótkie 45-minutowe wydarzenie, w trakcie którego dzieci dowiedzą się, co to jest i jak powstają organy. W tym roku w takiej formule po raz ostatni będzie można popiszczeć, bo organy zostały już odbudowane i dzieci po raz pierwszy będą mogły posłuchać ich w pełnej okazałości. Zabrzmi słynna Toccata i Fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha.

 

Mikołajki

W trakcie wydarzenia uroczyście wejdzie do kościoła Święty Mikołaj, z którym dzieci będą uruchamiały organy i piszczały na małych lizaczkach-piszczałkach. Na zakończenie wszystkie Mikołaj wręczy wszystkim dzieciom słodki upominek. W spotkaniu weźmie udział chór dziecięcy z Przedszkola Lokomotywa z Sopotu.

 

 

Popiszczmy razem

  • 7 grudnia 2018 r., piątek, pocz. o godz. 12
  • kościół oo. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy
  • ul. Świętej Trójcy  4
  • Gdańsk

 

Barokowe organy Mertena Friese w kościele oo. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku to unikat na skalę europejską. Akcja Popiszczmy Razem jest związana z pracami konserwatorskimi przy zabytkowym prospekcie organowym. Organy to tysiące metalowych piszczałek. Odbudowana sekcja wielkich organów, zwana Rückpositivem, zawiera tych piszczałek bez mała 800. Happennig ma zainteresować dzieci organami jako instrumentem muzycznym, jednym z najbardziej skomplikowanych urządzeń mechanicznych, obiektem architektonicznym, sztuk plastycznych, prac rzemieślniczych, prac konserwatorskich, a także zainteresować młodych uczestników dziedzictwem kulturowym regionu, muzyką klasyczną, historią i spuścizną kulturową franciszkańskiego kompleksu kościelnego.