Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Chwaszczynie wydało zupełnie nową tekę wzornictwa kaszubskiego. Teka „Szkoły gdańskiej" powstała na podstawie prac Anny Konkel, znanej kaszubskiej twórczyni ludowej. Prezentacja publikacji odbędzie się w 27 listopada 2018 r. w Wejherowie i 7 grudnia 2018 r. w Gdańsku.
Wydanie teki jest podstawą do powołania do życia nowej, kolejnej szkoły haftu kaszubskiego. Do tej pory funkcjonują m.in. szkoły: żukowska, wdzydzka, pucka, wejherowska, klukowska, bytowska.
Nowa szkoła haftu kaszubskiego
W tece haftu „Szkoły gdańskiej” znalazły się pracy Anny Konkel (1923-2008) wraz z komentarzem merytorycznym, obejmującym analizę stylistyczną wzornictwa oraz biografię autorki. Anna Konkel była wybitną hafciarką i jednocześnie kreatorką haftu kaszubskiego, który stanowi jeden z najbardziej wyróżniających się elementów sztuki ludowej. Charakteryzuje go symboliczne wykorzystanie barw oraz powtarzalność motywów roślinnych, w szczególności kwiatowych. Kolor żółty oznacza słońce, pola porośnięte zbożem, a także piasek z nadmorskich plaż i bursztyn. Zielony to przede wszystkim łąki i lasy, czarny żyzne gleby, zaś trzy odcienie niebieskiego to morze, jeziora i rzeki, a także piękne przejrzyste niebo rozciągające się nad Kaszubami. W hafcie występuje też kolor czerwony, który symbolizuje krew przelaną w obronie ojczyzny.
Prezentacja teki haftu „Szkoły gdańskiej”
27 listopada 2018 r., wtorek, godz. 18.00
- Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
- ul. Zamkowa 2a
- Wejherowo
- wydarzeniu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa prezentująca wzory haftu szkoły gdańskiej wykonane przez Klub Hafciarski Tulpa z Wejherowa
- wstęp – wolny
7 grudnia 2018 r., piątek, godz. 18.00
- Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
- ul. Korzenna 33/35
- Gdańsk
- wstęp – wolny