Na Pomorzu II tura wyborów samorządowych odbyła w 10 miastach i 14 gminach. W niektórych miejscowościach u władzy pozostaną obecni włodarze, a w kilku dojdzie do zmiany na najważniejszym stanowisku. W Gdańsku zwyciężył dotychczasowy prezydent Paweł Adamowicz, który dostał 129 683 głosów. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński zdobył 70 432 głosy.
Frekwencja w Gdańsku w II turze wyniosła 57,74%. I była najwyższa wśród miast wojewódzkich. W całym kraju do urn poszło 45,44 proc. uprawnionych. To więcej niż w II turze wyborów samorządowych cztery lata temu.
Miażdżące zwycięstwo Adamowicza
W Gdańsku wyborcza walka toczyła się pomiędzy urzędującym prezydentem Pawłem Adamowiczem, a kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Kacprem Płażyńskim. Zgodnie z oficjalnymi wynikami zdecydowanie wygrał Paweł Adamowicz, który startował z własnego komitetu wyborczego. Uzyskał 64,8 proc głosów. Na Kacpra Płażyńskiego głosowało 35,2 proc. uprawnionych. – Od początku twierdziłem, że Paweł Adamowicz to najlepszy wybór dla Gdańska. Współpracuję z nim od lat i uważam go za świetnego samorządowca – mówi marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. – To nie tylko dobry gospodarz, ale również osoba gwarantująca, że Gdańsk nie będzie rządzony z Warszawy i że pozostanie z jednej strony miastem z europejskimi aspiracjami, a z drugiej miastem solidarności i wolności – dodaje. Po pierwszej turze wyborów samorządowych poparcia Adamowiczowi udzieliła Platforma Obywatelska RP. Jej kandydat na prezydenta Jarosław Wałęsa, który zajął trzecie miejsce, również poprosił swoich wyborców o głosowanie w drugiej turze na Pawła Adamowicza.
W Pucku i Tczewie bez zmian
Nie wszędzie wyborcy zdecydowali o zmianie włodarzy. Tak było między innymi w Tczewie. O reelekcję ubiegał się Mirosław Pobłocki z komitetu Porozumienie na Plus. Jego kontrkandydatem był popierany przez PiS Tadeusz Dzwonkowski. Głosami 67 proc. uprawnionych do głosowania Pobłocki pozostanie na stanowisku. Również w Pucku wójtem pozostanie Tadeusz Puszkarczuk, który wygrał drugą turę wyborów z wynikiem 58 proc. głosów. Z kolei w Lęborku burmistrzem ponownie zostanie Witold Namyślak, który dostał 62,89 proc. głosów. Burmistrzem Miastka pozostanie Danuta Karaśkiewicz. Zmiany nie będzie również na stanowisku burmistrza Krynicy Morskiej, gdzie wybory wygrał Krzysztof Swat.
Zmiana w Gniewie i Pelplinie
Do zmiany władzy dojedzie w Gniewie. Decyzją 58 proc. wyborców burmistrzem zostanie Maciej Czarnecki, 35-letni przedsiębiorca, kandydat niezależny. Pokonał on obecnego członka zarządu powiatu tczewskiego, Adama Klimczaka. Nowego burmistrza będzie miał również Pelplin. W drugiej turze Mirosław Chyła, stosunkiem głosów 62,4 do 37,6 proc., pokonał pełniącego obowiązku burmistrza, Tomasza Czerwińskiego. Z kolei w gminie Kolbudy nowym wójtem zostanie Andrzej Chruścicki. W dogrywce pokonał on Roberta Aszyka, który był popierany przez niekandydującego w tych wyborach, obecnego wójta Leszka Grombalę.
Druga tura wyborów samorządowych odbyła się w miejscowościach, gdzie w pierwszej turze żaden z kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów nie dostał ponad 50 proc. głosów. Wybory obyły się 4 listopada 2018 r.