Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów samorządowych na Pomorzu. Marszałek Mieczysław Struk zyskał ponad 60 tys. głosów. Do sejmiku województwa i rad miast weszli nowi radni. Znamy też prezydentów i burmistrzów. W kilku miastach będzie druga tura wyborów.
W wyborach samorządowych wybieraliśmy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, rady miejskie i powiatowe oraz radnych do Sejmiku Województwa Pomorskiego.
W sejmiku zwycięża KO
W wyborach do Sejmiku Województwa Pomorskiego wybieraliśmy 33 radnych. Województwo pomorskie podzielone było na 5 okręgów wyborczych. Wśród kandydatów byli zarówno obecni radni, jak i zupełnie nowe osoby. Samodzielną większość w sejmiku będzie mieć Koalicja Obywatelska, na którą głosowało 40,70 proc. uprawnionych. Dało to 18 mandatów. Opozycja, czyli Prawo i Sprawiedliwość, uzyskała 27,84 proc głosów i wprowadzi do sejmiku 13 radnych. Skład regionalnego parlamentu uzupełni 2 radnych z Polskiego Stronnictwa Ludowego, na których głosowało 8,33 proc uprawnionych.
Rekord Marszałka Struka
Ze wszystkich kandydatów na radnych województwa najwięcej głosów dostał obecny marszałek województwa Mieczysław Struk i uzyskał 67 569 tys. głosów. To o ponad 30 tys. więcej niż w poprzednich wyborach samorządowych. Równie dobre wyniki uzyskali m.in. Wiesław Byczkowski (ponad 26 tys. głosów) i Ryszard Świlski (ok. 24 tys. głosów). Z radnych opozycji największą liczbę głosów, bo ponad 29 tys. zyskała Anna Gwiazda i Piotr Karczewski (ponad 26 tys. głosów). Dobry wynik, uzyskała również kandydatka z listy SLD Joanna Senyszyn. Głosowało na nią 12 807 osób, co jednak okazało się zbyt mało do objęcia mandatu.
Wysoka frekwencja
Państwowa Komisja Wyborcza podała również dane dotyczące frekwencji wyborczej. W całym województwie pomorskim wyniosła ona 55,88 proc. To o prawie jeden proc. więcej niż średnia w Polsce. Najwięcej wyborców, bo 62,32 proc. uprawnionych do głosowania, poszło do urn w Sopocie. Najniższa zaś była w Słupsku (47,90 proc.). Chętnie głosowano też w powiecie kościerskim (60,05 proc). Najmniej chętnie do urn poszli mieszkańcy powiatu nowodworskiego, gdzie frekwencja nie przekroczyła 49 proc.
Rady miast też już wybrane
Znamy już wyniki do rad miast największych miejscowości Pomorza. Największe zmiany zaszły w Radzie Miasta Gdańska. Po wyborach w ławach zasiądą przedstawiciele trzech, a nie jak dotychczas dwóch klubów. Z kolei w Sopocie samodzielną większość w radzie miasta zyskało ugrupowanie prezydenta. Również w Gdyni większość mandatów uzyskało ugrupowanie prezydenckie. W Słupsku w radzie miasta zasiądą radni trzech klubów.
Druga tura prezydencka, nie tylko w Gdańsku
Nie wszędzie udało się rozstrzygnąć wyborczą walkę w pierwszej turze. W niektórych miejscowościach żaden z kandydatów na prezydenta czy burmistrza nie uzyskał ponad 50 proc. głosów. Tak jest między innymi w Gdańsku, gdzie w drugiej turze zmierzą się urzędujacy od 20 lat prezydent Paweł Adamowicz i młody polityk PiS Kacper Płażyński, oraz w Tczewie, Chojnicach, Wejherowie czy Pelplinie. W tych miejscowościach włodarzy poznamy dopiero po 5 listopada.
Oto radni Województwa Pomorskiego
-
Koalicja Obywatelska: Danuta Wawrowska, Jan Kleinszmidt, Leszek Bonna, Iwona Mielewczyk, Wiesław Byczkowski, Andrzej Struk, Piotr Wittbrodt, Andrzej Bartnicki, Karolina Szczygieł, Mieczysław Struk, Hanna Zych-Cisoń, Grzegorz Grzelak, Agnieszka Kapała-Sokalska, Ryszard Świlski, Danuta Rek, Sylwia Laskowska-Bobula, Zenon Odya i Jerzy Kozdoń
-
Prawo i Sprawiedlowość: Sebastian Irzykowski, Jerzy Barzowski, Mirosława Kaczyńska, Roman Dambek, Aleksandra Jankowska, Kazimierz Klawitter, Anna Gwiazda, Karol Guzikiewicz, Piotr Karczewski, Magdalena Sroka, Piotr Zwara, Arwid Żebrowski, Marta Cymańska
-
Polskie Stronnictwo Ludowe: Dariusz Męczykowski, Józef Sarnowski