Czym są pikasiaki i kolorowe naczynia z lat 50.XX wieku? Jaka jest historia produkcji użytkowej ceramiki we Włocławku? O tym wszystkim opowie Barbara Pospieszna. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 25 października 2018 r.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu koLEKCJE.
Fajans z Włocławka
Historia produkcji fajansu we Włocławku sięga lat 80. XIX wieku. Ale okres największego rozwoju fabryki przypada na okres powojenny. W każdym niemal polskim domu znajdowały się wtedy naczynia z Włocławka. Były to zarówno naczynia użytkowe, jak i ozdobne talerze z ludowymi motywami. Które z nich są najcenniejsze? – Oprócz wiedzy na temat techniki wytwarzania ceramiki warto też zapoznać się z historią Włocławka jako ośrodka produkcji ceramiki użytkowej – mówi Barbara Pospieszna, kurator ds. badań i zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku.
Kim jest prelegent?
Barbara Pospieszna jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. Pracuje jako kurator ds. badań i zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, Jest również rzeczoznawcą MKiDN w dziedzinie rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej. napisała wiele artykułów branżowych i publikacji monograficznych oraz katalogów zbiorów instytucjonalnych i prywatnych.
- koLEKCJE, Fajans z Włocławka
- 25 października 2018 r., czwartek, godz. 18.00
- Instytut Kultury Miejskiej
- ul. Długi Targ 39/40
- Gdańsk
- wstęp – wolny