Najpiękniejsze pieśni, operetka kijowska, liryczny spektakl lalkowy dla dorosłych i dzieci, współczesna grafika ukraińska. To tylko część bogatej oferty, dzięki której będziemy mogli zapoznać się ze współczesnymi trendami w kulturze naszych wschodnich sąsiadów.
Konsulat Ukrainy w Gdańsku zaprasza na III Tydzień Ukraiński, który rozpocznie się 24 i potrwa do 30 października 2018 r. Prezentacja kultury ukraińskiej została zapoczątkowana przez konsula generalnego Ukrainy w Gdańsku Lwa Zacharczyszyna i jego małżonkę Tetianę Yermak. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Spotkania ze współczesną kulturą Ukrainy zaplanowano w różnych instytucjach i przestrzeniach kulturalnych Gdańska.
Tydzień Kultury Ukraińskiej
24 października 2018 r., środa, godz. 18.00, wstęp – wolny
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Długi Targ 39/40
Projekcja filmu „Mit”, 2018, reżyserzy Łeonid Kanter, Iwan Jasnij. Prowadzenie: Kateryna Mizina (producent), Marta Kowal (Uniwersytet Gdański). Film opowiada historię życia Wasyla Slipaka – śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie, który złożył w ofierze swój głos i życie w walce o swój kraj na Donbasie, gdyż nie mógł milczeć.
25 października 2018 r., czwartek, godz. 18.00
Galeria Związku Ormiańskiego w Gdańsku, ul. Mariacka 34/36, wstęp – wolny
Wernisaż wystawy grafiki „Równowaga” Ołeha Denysenki (Lwów). „Artysta, który urodził się 500 lat za późno” („Dagbladet”, Szwecja, 1994); „Geniusz z Ukrainy” („De Grunya Amsterdammer”, 1998); „Artysta, który zadziwił świat” („The New York Times”, 2003). To wszystko (i więcej) o lwowskim artyście, który zdobył uznanie na świecie jako grafik. Świadczy o tym 28 międzynarodowych nagród. Kurator: Lesia Turkewycz.
26 października 2018 r., piątek, godz. 12.00, 18.00
Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 16, bilety on-line i w kasach
„Boska komedia… andante” – liryczny spektakl lalkowy dla dorosłych i dzieci. Autor: Nadija Krat, reżyser: Ołeksij Krawczuk, Lwowski Teatr Akademicki, „I ludzie, i lalki”. Boska komedia o boskiej miłości. Ciepła i wzruszająca opowieść przedstawiona językiem ukraińskiej pieśni.
27 października 2018 r.,. sobota, godz. 17.00
Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk, ul. Ołowianka 1, bilety on-line i w kasach
Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej. Część I: „Na cygańską nutę”. Część II: „Romanse ukraińskie”.
28 października 2018 r., niedziela, godz. 16.00
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Gdańsk, ul. Mariacka 42, wstęp – wolny
Spotkanie z autorem sagi lwowskiej – Petrem Jacenką: „Kat ze Lwowa w Gdańsku: historia oraz steampunk ukraiński.” Prowadzenie: Marek Wilczyński. Na początku października, przy okazji otwarcia kolejnego festiwalu schulzowskiego we Wrocławiu, Wydawnictwo Warstwy zapowiedziało premierę pierwszej opublikowanej w Polsce powieści popularnego ukraińskiego autora w przekładzie Iwony Boruszkowskiej.
29 października 2018 r., poniedziałek, godz. 18.00
Centrum św. Jana, Gdańsk, ul. Świętojańska 50, bilety – w cenie 20 i 30 zł – do kupienia przed koncertem
Koncert najpiękniejszych pieśni Ukrainy – Oksana Mucha z zespołem (Lwów). Wydarzenie jest poświęcone pamięci wybitnej amerykańskiej artystki pochodzenia ukraińskiego Kvitky Cisyk (1953-1998), wykonawczyni utworu nagrodzonego Oscarem i Złotym Globem w 1977 r., z okazji przypadającej w tym roku 65. rocznicy jej urodzin.
30 października 2018 r., wtorek, godz. 18.00
Akademia Sztuk Pięknych, patio, Gdańsk, Targ Węglowy 6, wstęp – wolny
Projekcja filmów animowanych Serhija Sawczenki oraz debata „Dziecięce fantazje w dorosłym wymiarze”. Prowadzenie: kulturolog Iryna Podoliak (Lwów). Prezentacja serii animacji o wartościach subiektywnych oraz prezentujących przede wszystkim te dziecięce, które odnoszą się do wartości uniwersalnych i ponadczasowych. Studio animacji SOproduction to ostatnia pasja znanego artysty pracującego dotąd w różnych stylach.