Uroczystości związane z jubileuszem odbyły się w dniach 5-6 października 2018 r. w ramach  IV Konferencji Hospicjum ks. E. Dutkiewicza SAC w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

 

Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC

Gdańskie hospicjum powstało w 1983 r. Było to pierwsze w Polsce hospicjum domowe dla dorosłych. Pomysłodawcą Hospicjum Pallottinum (początkowo tak się nazywało) był ksiądz Eugeniusz Dutkiewicz, który był też inicjatorem budowy Domu Hospicyjnego przy ul. Mikołaja Kopernika 6. Jego budowę ukończono w 2002 r. Dzisiejsze Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC jest największą tego typu placówką na Pomorzu. Od dwóch lat jest prowadzone przez Fundację Hospicyjną, która otacza opieką blisko 800 pacjentów rocznie, zarówno w opiece domowej, jak i w Domu Hospicyjnym przy ul. Kopernika 6, który umożliwia stacjonarną opiekę nad 400 chorymi rocznie. Z konsultacji Poradni Medycyny Paliatywnej każdego roku korzysta 250 osób cierpiących z powodu bólu. Hospicjum Perinatalne troszczy się o rodziny spodziewające się przyjścia na świat ciężko chorego dziecka.

 

Fundacja Hospicyjna

Powstała w 2004 r. i od początku promuje wolontariat, wydaje książki i poradniki, prowadzi ogólnopolskie kampanie społeczne. We wszystkich działaniach pamięta także o rodzinach chorych. Programem wsparcia w żałobie „Tumbo Pomaga” objęło już ponad 8000 dzieci z całej Polski. Opiekę nad osobami będącymi u kresu swojej drogi życiowej sprawują lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, opiekunki medyczne, rehabilitanci, psycholodzy, wolontariusze, duchowni, siostry zakonne, dietetyczki i wiele innych osób zaangażowanych w pomoc i niesienie pociechy. Fundacja co roku organizuje Pola Nadziei, koncerty z cyklu Głosy dla Hospicjów, kampanie społeczne Hospicjum to też Życie i Bal z Sercem. Prowadzi też gdańską filię Akademii Walki z Rakiem, w zajęciach której uczestniczy 200 osób rocznie.

 

O konferencji

Z okazji jubileuszu przygotowano konferencję pod hasłem „Interdyscyplinarne aspekty opieki u kresu życia”. Dwa dni konferencji to wystąpienia uznanych autorytetów i specjalistów, wymiana doświadczeń oraz dyskusje o różnych aspektach opieki hospicyjno-paliatywnej – medycznych, psychiatrycznych, fizjoterapeutycznych i pielęgniarskich. Wykład inauguracyjny „Opieka paliatywna wczoraj, dziś i jutro” wygłosił dr Robert Twycross, jeden z pionierów opieki hospicyjnej w Wielkiej Brytanii. Debatę o dobrych praktykach i trudnościach w opiece paliatywno-hospicyjnej prowadził prof. Piotr Krakowiak. Natomiast zagadnieniem sposobów wspierania osób przewlekle chore zajęła się psycholog dr Maria Rogiewicz. Drugi dzień wypełniony był sesjami poruszającymi aspekty opieki pielęgniarskiej, psychiatrycznej i fizjoterapeutycznej. Podczas sesji dotyczącej leczenia bólu wystąpiła m.in. dr hab. Małgorzata Krajnik. Dochód z konferencji zostanie przekazany na rzecz podopiecznych gdańskiego hospicjum.

Specjalny list gratulacyjny wystosował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Podziękował wszystkim pracownikom i wolontariuszom za trud i wysiłek w niesieniu pomocy i opieki, w budzeniu i podtrzymywaniu nadziei i chęci do życia u cierpiących, nieuleczalnie chorych. Docenił ich wielkie poświęcenie i oddanie. Ich praca to jest nie tylko wykonywanie zawodu, to służba, misja i wielkie powołanie, którego fundamentem są empatia i zdolność poszanowania godności każdego człowieka i w każdej sytuacji.