W wydarzeniu „Study in Pomorskie Integration Party”, organizowanym przy współpracy samorządu województwa pomorskiego oraz pomorskich uczelni, wzięło udział około tysiąca zagranicznych studentów. Była to doskonała okazja do tego, by poznać się nawzajem i nawiązać nowe przyjaźnie.

 

Co przyciąga studentów z dalekich Chiny czy Indii?

Obecnie na Pomorzu kształci się prawie 3 tys. studentów z zagranicy. Przyjechali do nas m.in. z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii, Turcji, Azerbejdżanu, Arabii Saudyjskiej, a nawet z tak odległych krajów, jak USA, Kanada, Indie czy Chiny. Co roku ich liczba wzrasta. Dlaczego wybrali właśnie nasz region, by studiować?

– Informację o możliwości studiowania w Polsce przekazał mi mój nauczyciel. Polecił mi Politechnikę Gdańską jako dobrą uczelnię. Dodatkowo, dostałem też stypendium na uniwersytecie, z którego pochodzę, dzięki czemu przyjechałem do Gdańska – mówi GuanXiong Huang z Chiny, student inżynierii mechanicznej. – Nie poznałem jeszcze nowych kolegów, ponieważ dopiero zaczyna się pierwszy rok moich studiów. Po zakończeniu nauki planuję wrócić do Chin, ale być może zostanę też tutaj. Polska jest dobrym miejscem do zamieszkania.

Także na pierwszym roku jest Yining Gu, która przyjechała z Chiny, aby studiować oceanotechnikę. Podkreśla, że wybrała Politechnikę Gdańską nie tylko ze względu na wysoki poziom uczelni, ale także ze względu na niskie ceny: – Studiowanie w Polsce jest tańsze niż w innych krajach. Nauka tutaj daje mi dużą szansę. Po jej zakończeniu chciałabym pracować w Europie.

– Polska jest bezpiecznym krajem, a Pomorze jest całkiem ładne. Pogoda jest tu trochę inna niż w Indiach , ale to naprawdę fajne miejsce – zaznacza Gursimran Kaur, która kształci się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. – Ten uniwersytet jest jednym z lepszych, ma wielu dobrych wykładowców. Uważam, że Pomorskie to dobre miejsce do nauki – dodaje.

 

Pozyskiwanie nowych talentów dla rozwoju regionu

Imprezę integracyjną w Ergo Arenie poprzedziło spotkanie informacyjne dotyczące pozyskiwania nowych talentów w ramach programu Study in Pomorskie. Wzięli w nim udział samorządowcy, rektorzy szkół wyższych, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, m.in. ambasadorowie Indii czy Kazachstanu. Podczas spotkania zaprezentowana została oferta edukacyjna pomorskich uczelni. Przedstawiono także nową odsłonę strony internetowej, dedykowanej cudzoziemcom Live more. Pomerania oraz działania Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

– Na Pomorzu mamy jeszcze wiele do zrobienia i nie możemy być w pełni zadowoleni z polityki pozyskiwania talentów. Wciąż wiele talentów od nas odchodzi niż do nas przychodzi – ocenia Paweł Orłowski, członek zarządu województwa pomorskiego. – Dziś, w świetle globalnej konkurencji, kapitał ludzki jest kluczowy. Bez tego nie będziemy innowacyjni. A co pobudza innowacyjność? Z pewnością wielokulturowość i różnorodność, zderzenie różnych postaw i doświadczeń. Sięganie po talenty z innych krajów, bliższej i dalszej zagranicy, tę różnorodność powinno budować. Myślę, że dzięki współpracy uczelni wyższych, instytucji rynku pracy, samorządów oraz służb dyplomatycznych jesteśmy w stanie osiągać sukces.

 

Spotkanie informacyjne Study in Pomorskie

Spotkanie informacyjne w ramach programu Study in Pomorskie. Fot. Marcin Szumny