Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan. To trzy dni debat i dyskusji podczas paneli tematycznych.

 

Czy powinniśmy otworzyć się na imigrantów?

Podczas panelu Mądre zarządzanie talentami. Konkurencyjność regionów a polityka migracyjna debatowano m.in. o tym czy Polska powinna otworzyć się na imigrantów. Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego podkreślał, że nasze społeczeństwo starzeje się i jest ogromny niż demograficzny.— Według prognoz przy obecnym przyroście naturalnym w 2100 roku w Polsce będzie 19 mln mieszkańców, o połowę mniej niż teraz. Musimy więc otworzyć się na imigrantów, bo tylko to pomoże nam dalej dynamicznie się rozwijać — tak o polityce migracyjnej powiedział Byczkowski.

Słowa marszałka potwierdził Jacek Męcina, doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan. — Polska jest w dramatycznym położeniu demograficznym — mówił.  — Już w tej chwili bez obywateli Ukrainy byśmy sobie nie poradzili. Powinniśmy tworzyć takie warunki, by obywatele Ukrainy przyjeżdżali do nas na dłużej. Musimy też wykazać więcej troski o ten kapitał ludzki, który mamy, który jest niewykorzystany. Mówię tu o kobietach. To wina pracodawców, że ta cześć kapitału jest niewykorzystana — dodał Męcina.

Uczestnicy panelu w składzie: Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, Tomasz Drapiński, dyrektor Pionu Operacji Bankowości Transakcyjnej, Citibank Europe PLC, Jacek Męcina, doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan, Andrii Romanchuk, koordynator Polskiej Ligi Ukraińskich Studentów, kierownik warszawskiego biura kancelarii EUCON i Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland podpisali wspólnie opracowaną deklaracją dotyczącą mądrego zarządzania talentami. Zachęcają też wszystkich przedsiębiorców, samorządowców i polityków do podpisania się pod niniejszym zobowiązaniem do utrzymywania i rozwijania talentów, jako filaru odpowiedzialnego rozwoju państwa. Zobacz tekst deklaracji.

 

Kobiety na tle światowej gospodarki

O tym, że kobiety coraz pewniej wchodzą w świat technologii i są wodą na młyn dla gospodarki globalnej rozmawiały panie podczas panelu Kobiety przyszłością gospodarki światowej – innowacje, różnorodność, przywództwo. Wzięły w nim udział same panie m.in Dominika Bettman, prezes Siemens Polska, Małgorzata Fuszara, socjolożka i była pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, Ingebjorg Harto z Konfederacji Norweskich Przedsiębiorców, Joanna Mosiej-Sitek wydawca „Wysokich Obcasów”, „Wysokich Obcasów Extra” i „Gazety Wyborczej”, Tess Mateo senior Advisor w AQAL Capital, a prowadziła Dorota Warakomska, dziennikarka, prezeska Kongresu Kobiet. Poruszano m.in. temat tego, jak zwalczać stereotypy dotyczące kobiet. Uczestniczki panelu podkreślały, że kobiety przez wiele lat musiały walczyć o swoją pozycję na rynku pracy. Podano też przykład brytyjskiego dziennika gospodarczo- finansowego „Financial Times”, który zawsze był czytany głównie przez mężczyzn. Dopiero niedawno przeprowadzono badania, po których okazało się, że kobiety w dużym stopniu interesują się tematyką opisywaną w gazecie. Wydawcy FT postanowili więc dostosować treści do odbiorców obu płci.

Debata: Kobiety przyszłością gospodarki światowej – innowacje, różnorodność, przywództwo
Debata: Kobiety przyszłością gospodarki światowej – innowacje, różnorodność, przywództwo.
Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

 

Europejskie Forum Nowych Idei co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników. Podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów przedstawiciele biznesu, liderzy i decydenci oraz autorytety ze świata kultury i nauki debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii.