Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu przez uczniów prezentacji multimedialnej opowiadającej o wybranym bohaterze. Podczas każdego z finałów jury oceniało m.in. kreatywność, oryginalność, poprawność merytoryczną oraz własną interpretację tematu.

 

Zaangażowanie najważniejsze

Podczas finału powiatowego konkursu w Starogardzie Gdańskim zwyciężyła prezentacja o Janie Buchholzu, pierwszym polskim burmistrzu tego miasta, przygotowana przez zespół z II Liceum Ogólnokształcącego. Zespół tworzyły uczennice: Marieta Domachowska, Marta Berg i Magdalena Osowska. Opiekunem grupy była Aleksandra Marczak. – Poziom wszystkich prezentacji był bardzo wysoki – mówi Kamil Bemowski, z Pomorskiej Akademii Działania, która jest koordynatorem konkursu. – Jednak jurorzy zwracali szczególną uwagę nie tylko na zebrane informacje, ale na „wkład własny”, czyli zaangażowanie uczniów. Niektóre zespoły wykonały bardzo dużą pracę osobiście odwiedzając opisywane miejsca, przeprowadzając wywiady z ciekawymi ludźmi, wykonując dokumentację fotograficzną i filmową – wylicza Bemowski.

 

 

Konkursowe 100 lat Niepodległej

Konkurs „Pomorskie drogi do Niepodległej” to jeden z elementów programu obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i Pomorza. Przez ostatnie miesiące uczniowie szkół średnich szukali w swoim najbliższym otoczeniu bohaterów wydarzeń sprzed stulecia. Mogli przy tym wybierać – albo sięgając po nazwiska z przygotowanej w ramach konkursu listy, albo samodzielnie odnajdując postacie działające w ich najbliższym otoczeniu – w rodzinie czy najbliższym sąsiedztwie.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy etap to poziom powiatowy, a jego finałem były uroczyste gale w pięciu regionach województwa. Zwycięzcy finałów powiatowych, w sumie pięć zespołów, spotkają się 19 października na uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie ich prezentacje powalczą o nagrodę główną.

Finał konkursu w Starogardzie był również okazją do wspólnego obejrzenia filmu Filipa Bajona „Kamerdyner”. Ten film (nagrodzony Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni) doskonale wpisuje się w ideę konkursu ogłoszonego przez marszałka Mieczysława Struka. To szeroka panorama naszej historii, w której znajdziemy marzenie o niepodległości, relacje polsko-kaszubsko-niemieckie i walkę o rodzimą tożsamość.