Młodzież ponadgimnazjalna wybierała własnych bohaterów niepodległości i patriotów walczących o wolność. Podczas ostatniej gali w Bytowie, 28 września 2018 r. pierwsze miejsce zajęły uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Słupska, które opowiedziały o Franciszku Leone Kęckim. Podczas pięciu gali powiatowych w całym województwie uczniowie pokazali 28 prezentacji. Wśród bohaterów wymieniali m.in. Antoniego Abrahama, Tadeusza Tollika i Bolesława Domańskiego.
W konkursie Pomorskie drogi do Niepodległej wzięło udział ponad 300 uczniów, którzy zgłosili 112 prezentacji. Najlepsza piątka weźmie udział w uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
[ZOBACZ ZWYCIĘSKIE PREZENTACJE — NA DOLE STRONY]
Bohaterowie niepodległości po sąsiedzku
W Bytowie uczniowie przedstawili sześć wybitnych postaci: Józefa Iwickiego (Zespół Szkół Sportowych w Człuchowie), Antoniego Abrahama (Zespół Szkół Gimnazjalnych i Ogólnokształcących w Człuchowie), Antoniego Schroedera, ks. Roberta Pluto Prądzyńskiego (dwie drużyny z I Liceum Ogólnokształcące w Bytowie), Mariusza Zaruskiego oraz Franciszka Kręckiego (dwa zespoły z II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku). – Jestem pod wrażeniem prezentacji. Są nie tylko świetne pod względem merytorycznym, ale też doskonałe technicznie – powiedział obecny na gali Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. – Przedstawieni bohaterowie to nasi dziadkowie. Ich potomkowie i rodziny są teraz naszymi sąsiadami, spotykamy ich w pracy i szkole. Bardzo się cieszę, że przypominamy ich sobie, bo to nasza historia, bardzo bliska i ważna dla nas wszystkich – odkreślał Kleinszmidt.
Jury w ocenach stawiało m.in. na kreatywność, oryginalność, poprawność merytoryczną oraz własną interpretację tematu. Najlepszą prezentację przygotowały uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego ze Słupska: Wiktoria Augustyn, Patrycja Groch i Kaja Willich. Drugie miejsce w Bytowie przypadło drużynie II Liceum Ogólnokształcącego ze Słupska, która przedstawiła postać Mariusza Zaruskiego, a trzecie zespołowi z I Liceum Ogólnokształcącego z Bytowa. Uczniowie w tradycyjnych kaszubskich strojach ludowych opowiedzieli o ks. Robercie Pluta-Prądzyńskim.
Dzień wcześniej, 26 września 2018 r. w Starogardzie Gdańskim odbyła się gala dla uczniów z powiatów kartuskiego, kościerskiego, chojnickiego i starogardzkiego. Pierwsze miejsce przypadło drużynie z II Liceum Ogólnokształcąco w Starogardzie Gdańskim, która pokazała, jakim patriotą był Jan Buchholz.
Wybrali pięć najlepszych z ponad stu
Zadanie w konkursie Pomorskie drogi do Niepodległej polegało na przygotowaniu przez uczniów prezentacji multimedialnej opowiadającej o wybranym bohaterze. Chodziło o to, by kreatywnie i oryginalnie pokazać życie i dokonania wybranej postaci. Do konkursu ponad 300 uczniów z całego województwa zgłosiło 112 prezentacji. Komisja wybrała 28 najlepszych, które zostały zaprezentowane na pięciu powiatowych galach. Najlepsza piątka dostała się do wojewódzkiego etapu konkursu. Uczniowie będą walczyć o nagrody główne, a ich prezentacje zostaną pokazane na gali 19 października 2018 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Uczniowie nagrywali filmy, odwiedzali miejsca związane z ich bohaterami, a nawet wcielali się w swoich bohaterów. – Prezentacje wykazywały prawdziwe zaangażowanie uczniów w poszukiwanie bohaterów, a jednocześnie w ciekawe przedstawianie faktów z ich życia i historii – mówi Kamil Bemowski, prezes Pomorskiej Akademii Działania, odpowiedzialnej za koordynację projektu. – To jest największa wartość tego konkursu. Młodzi ludzie włączyli się w obchody 100-lecia niepodległości, dowiedzieli się więcej o lokalnej historii, a przy okazji świetnie się bawili – dodaje Bemowski.
Wśród laureatów, poza wygranymi z Bytowa i Starogardu, znaleźli się także uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku. Opisali oni działalność Władysława Cieszyńskiego, który był redaktorem polskich czasopism w Wolnym Mieście Gdańsku. W Wejherowie pierwsze miejsce zajęła prezentacja o Antonim Abrahamie, przygotowana przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2. A z kolei w Sztumie jury nagrodziło prezentację o Tadeuszu Tolliku, którą przygotowały uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Kwidzynie.
Konkurs realizowany jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Słupsku oraz Pomorską Akademią Działania w Nowym Dworze Gdańskim. Uroczysta gala dla laureatów etapów powiatowych odbędzie się 19 października 2018 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Najlepsze prezentacje uczniów z Pomorskigo
- Prezentacja o Władysławie Cieszyńskim przygotowana przez drużynę z V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku (finał powiatowy w Gdańsku)
- Prezentacja o Tadeuszu Tolliku przygotowana przez uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Kwidzynie (finał powiatowy w Sztumie)
- Prezentacja o Antonim Abrahamie autorstwa zespołu z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie (finał powiatowy w Wejherowie)
- Prezentacja o Janie Buchholzu przygotowana przez uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim (finał powiatowy w Starogardzie)
- Prezentacja o Franciszku Leonie Kręckim drużyny z II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku (finał powiatowy w Bytowie).