Przez całe lato trwały prace na pomorskich szlakach kajakowych. Dzięki zrealizowanym inwestycjom powstała nowoczesna infrastruktura kajakowa. Miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać już m.in. z nowych przystani kajakowych na Słupi, Raduni i na Jeziorze Raduńskim.
Zobacz, co już się zmieniło.
Pomorskie na kajaku
Kajakarze, wybierający się na szlak Wdy, z pewnością zauważą zmiany w Bąku, gm. Karsin. Powstał tam teren rekreacyjny i przystań kajakowa. Można korzystać z pomostu dla kajaków, parkingu, suszarki na kajaki, a także z zadaszonych wiat, miejsca na ognisko, placu zabaw, boiska do piłki nożnej i siatkówki oraz sanitariatów. To jeszcze nie koniec prac. W kolejnych latach planuje się oczyszczenie koryta kanału z wodorostów.
Przystań na szlaku Wdy w Bąku, gm. Karsin. Fot. UMWP |
Na nową stanicę nad Słupią w Ustce miłośnicy sportów wodnych czekali od lat. W ramach inwestycji wykonano pomost cumowniczy, wiatę ze stojakami do suszenia kajaków, sanitariaty, a także miejsce na grilla i biesiadowania. W nawigacji na szlakach pomogą nowe znaki wodne i drogowe.
Stanica na Słupi w Ustce. Fot. Włodzimierz Wolski |
Kajakarską nowinką są przystanie w Lubuniu i Łosinie na Słupi w gm. Kobylnica. Oprócz wygodnych pomostów do cumowania, znalazły się w nich nowe wiaty, sanitariaty, oświetlenie i parking. Przy każdej przystani stanęły praktyczne tablice informacyjno-promocyjne i środowiskowe. W obrębie nowych przystani kajakowych znajduje się zabytkowy park, trasy rowerowe oraz szlaki nordic walking. W Lubuniu znajduje się Kamień Papieski. Jest to miejsce uczczenia spływu kajakowego, w którym w 1964 r. uczestniczył arcybiskup krakowski Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II.
Przystanie w Lubuniu i Łosinie na Słupi w gm. Kobylnica. Fot. UMWP |
Z kolei dzięki nowej przenosce w rejonie mostu drogowego i jazu piętrzącego na Raduni w Brodnicy Dolnej, kajakarze bezpiecznie przeniosą kajak z jednego brzegu na drugi. Powstał wygodny pomost i droga, która ułatwia transport kajaka.
Kajakarze mają do dyspozycji także nową przystań kajakową w Straszynie nad Radunią. Składają się na nią: praktyczny pomost, wiaty, ogrodzenie, sanitariat oraz stojaki na rowery. Obok stanicy powstał parking samochodowy. Przystań usytuowana jest przy Kajakowym Szlaku Elektrowni Wodnych rzeki Raduni. Na 7-kilometrowym szlaku można podziwiać architekturę zabytkowych elektrowni wodnych z początku XX wieku w Straszynie, Prędzieszynie, Kuźnicach oraz w Juszkowie. Spływ kajakiem od Straszyna do Pruszcza Gdańskiego zajmuje około 2 godzin.
Na Jeziorze Ostrzyckim w Ostrzycach w gm. Somonino łatwiej woduje się i cumuje kajaki, a miłośnicy sportów wodnych znajdą tam wygodne miejsca do odpoczynku, grillowania i parkowania rowerów. Równolegle do tej inwestycji trwają prace przy budowie przystani kajakowych na rzece Raduni w Goręczynie, Somoninie oraz w Ostrzycach.
Nową infrastrukturą kajakową może pochwalić się także Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra. Na jeziorze Brodno Wielkie kajakarze już korzystają z unikatowych i wygodnych niskoburtowych pomostów pływających. Przystań w Złotej Górze leży na popularnym szlaku Kółka Raduńskiego.
Niskoburtowe pomosty pływające w Złotej Górze. Fot. UMWP |
Także w Stężycy nad Jeziorem Raduńskim Górnym powstała nowa przystań kajakowa z pomostem oraz wygodnymi ławkami. Przystań jest położona w centrum miasta, a naprzeciw niej znajduje się unikalna marina i promenada im. Ks. Konrada Lubińskiego. Jezioro to zalicza się do najatrakcyjniejszej krajobrazowo części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego – Szwajcarii Kaszubskiej.
Obecnie finalizowane są prace nad pozostałymi przystaniami kajakowymi na Kółku Raduńskim m.in. w Zgorzale, Borucinie, Chmielnie, Zaworach czy Przewozie.
Przystań kajakowa w Stężycy nad Jeziorem Raduńskim Górnym. Fot. UMWP |
Tysiąc kilometrów szlaków za prawie 58 mln złotych
Na 34 pomorskich szlakach wodnych zaplanowano do realizacji 20 projektów. Całkowita wartość inwestycji to prawie 58 mln zł, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
W ramach tych inwestycji oznakowanych zostanie prawie tysiąc kilometrów szlaków kajakowych. Od strony wody pojawią się znaki informacyjne, np. znak szlaku z kilometrażem mierzonym w górę rzeki oraz znaki ostrzegawcze (np. pływające pale, kierunkowe, które wskazują na kierunek odgałęzienia dopływów rzecznych i kanałów). Z kolei od strony lądu znaki informacyjne wskazywać będą miejsca węzłowe (etapowe) na szlaku kajakowym, pola biwakowe oraz miejsca wodowania. Powstaną też nowe obiekty infrastruktury turystycznej o znaczeniu regionalnym lub ponadregionalnym (m.in. stanice kajakowe, przystanie, pomosty służące turystyce wodnej, slipy do wodowania kajaków, przenoski). Miejsca te będą wyposażone m.in. w stojaki na kajaki, wiaty, ławki, kosze na śmieci, paleniska, suszarki do kajaków, tablice informacyjno-promocyjne, przenośne sanitariaty, stojaki na rowery czy lampy solarne.
Projekty przewidują zaangażowanie 88 partnerów, głównie jednostek samorządu terytorialnego, nadleśnictw, stowarzyszeń oraz podmiotów prywatnych.