Umowę na dofinansowanie projektów związanych z produkcją energii ze źródeł odnawialnych podpisali 20 września 2018 r. w Słupsku z lokalnymi samorządowcami i przedstawicielami firm podpisał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Po co gminom OZE?

Dzięki realizacji 24 inwestycji zwiększy się nie tylko bezpieczeństwo energetyczne regionu, ale również zmniejszy się zanieczyszczenie środowiska. – Jest mi niezmiernie miło, że dziś podpisujemy te sześć umów. Złożonych wniosków o dofinansowanie było aż 262. Ale tylko najlepszych 24 mogło uzyskać dofinansowanie. Cieszę się, że wśród nich jest aż tyle z regionu słupskiego – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Z dotacji skorzystają nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale również przedsiębiorcy i stowarzyszenia mieszkańców.

 

Co i gdzie powstanie?

W Borzytuchomiu, Czarnej Dąbrówce i Tuchomiu wybudowane będą instalacje z paneli fotowoltaicznych zamieniające energię słoneczną w prąd. Oprócz nich powstanie między innymi 253 kolektorów słonecznych i 47 pomp ciepła. Tam, gdzie instalacja paneli nie będzie możliwa zamontowane zostaną kotły na biomasę. Łącznie w trzech gminach powstanie aż 464 instalacji odnawialnych źródeł energii w 32 budynków użyteczności publicznej oraz 432 budynkach mieszkalnych. Podobny projekt realizowany będzie w 54 miejscowościach powiatu słupskiego, gdzie powstaną 233 instalacje.

 

Dofinansowanie dla przedsiębiorców

Z dofinansowania na OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 skorzystają również przedsiębiorcy. W Boszyszkowych wybudowana zostanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 2 MWe, a w Chośnicy o mocy 5MWe. Dzięki produkcji energii ze słońca zmniejszy się emisja szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery. Z kolei we Wrześciu powstanie biogazownia. W wyniku spalania surowców roślinnych powstawać będzie biogaz, który wykorzystany będzie jako paliwo do produkcji ciepła i prądu.  Z kolei w gminie Nowa Wieś Lęborska powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 1 MWe.

 

Ile to będzie kosztować?

Łącznie na wszystkie inwestycje przeznaczonych będzie ponad 60 mln zł. Z tego z dofinansowania w ramach RPOWP2014-2020 beneficjenci otrzymają aż 40,7 mln zł. Wszystkie instalacje powinny zostać wykonane do końca 2019 r.