Po raz kolejny, w ramach akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+Kultura”, odbędą się zajęcia dla osób starszych. Tym razem w ramach weekendu seniora z kulturą uczestnicy porozmawiają o wiedźmach. Zajęcia trwają dwie godziny i obowiązują na nie zapisy edukacja@teatrszekspirowski.pl, tel. 58 351 01 18, kom. 604 759 340. Liczba miejsc wynosi 20.

 

Czy lęk jest irracjonalny?

Punktem wyjścia do zajęć będą wybrane sceny magiczne z „Makbeta” Williama Szekspira. Postacie wiedźm posłużą do refleksji nad tym, na czym polega lęk, jaki wywołują u odbiorcy oraz jak ten nastrój magiczności, tajemniczości i zagrożenia przenieść na realia życia codziennego. Co wpływa na to, że atmosfera tekstu nabiera cech rytuału, czegoś niepoznanego, nadnaturalnego? Uczestnicy, pod kierunkiem prowadzącej warsztaty Marty Nowickiej, specjalistki do spraw edukacji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, będą uważnie przyglądać się otaczającej ich przestrzeni, uwrażliwiać się na dźwięk, ruch, rytm języka i znaczenie słowa.

– Uczestnicy obejrzą pięć filmowych i teatralnych realizacji tej samej sceny i porównają, jak buduje się postacie wiedźm w różnych kontekstach kulturowych – wyjaśnia Marta Nowicka. – Podczas zajęć nastąpi też uwspółcześnianie tradycji i przeniesienie jej w nowe, bliższe nam konteksty. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania, kto w naszym otoczeniu mógłby pełnić funkcję wiedźm? Czyim wpływom ulegamy, kto nami manipuluje i w jaki sposób? Oraz jak się przed tym bronić? – dodaje Nowicka.

 

Wiedźmy, czarownice, siostry losu – sceny magiczne i tajemnicze na przykładzie „Makbeta”. Weekend seniora z kulturą

  • 28 września 2018 r., piątek, godz. 15.00
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk
  • sala spotkań (2.70, wejście od strony biur)
     

Baner_weeekend seniora