Gdański jarmark rozpocznie się 28 lipca 2018 r. i do 19 sierpnia będzie kusił turystów i mieszkańców mnóstwem atrakcji oraz zachęcał do zakupów.

 

Otwarcie jarmarku

Ciekawie i barwnie zapowiada się ceremonia otwarcia jarmarku w sobotę, 28 lipca 2018 r. o godz. 12. Punktem kulminacyjnym będzie odegranie hejnału jarmarku przez 16 trębaczy, których trzeba szukać w oknach i na dachu Dworu Artusa. Od tej chwili władzę nad miastem przejmą kupcy, a jarmarkowe uliczki Głównego Miasta zaludnią się barwnymi postaciami, pośród których wyróżnia się karmazynowy kogut – symbol jarmarku. A wieczorem na Targu Węglowym – koncerty Mery Spolsky i Natalii Nykiel.

 

 

Dla każdego coś miłego i smacznego

Podczas dorocznych spotkań artyści, rzemieślnicy i antykwariusze oferują przedmioty stare, ciekawe, rzadkie, zadziwiające, oryginalne, potrzebne i niepotrzebne. Bo tu można znaleźć dosłownie wszystko. Będzie też coś dla ciała – mnóstwo regionalnych wypieków, serów, wędlin wytwarzanych zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Zapach bigosu, kiszonego ogórka, chleba ze smalcem i pierogów. Dla wielbicieli kuchni świata: włoskie pasty i oliwy, hiszpańskie wina, litewskie wędliny, austriackie sery, węgierskie langosze, tureckie słodkości. Każdy znajdzie coś pysznego dla siebie.

A teraz coś dla ducha. Każdego dnia będzie realizowany różnorodny program rozrywkowy, a w nim m.in. koncerty, spektakle, parady, festiwale, pokazy sztucznych ogni i konkursy. Główną atrakcją jarmarku jest niezmiennie od lat część handlowa. Kupcy i rzemieślnicy przyjadą z całej Polski, by prezentować swój towar i zachęcać do zakupów.

 

Najbardziej zakręcona atrakcja Gdańska

W Londynie jest London Eye, a w Gdańsku – AmberSky na Wyspie Spichrzów. Z wysokości 50 m nad poziomem morza przez kwadrans można podziwiać Główne i Stare Miasto, bursztynowy stadion, stocznię z zabytkowymi żurawiami, wzgórza morenowe, a nawet odległy Hel. Koło wyposażone jest w 36 ośmioosobowych, klimatyzowanych gondoli, w tym jedną kabinę VIP ze szklaną podłogą. Na zmęczonych atrakcjami czekają leżaki ustawione przed kołem. AmberSky czynne jest od poniedziałku do czwartku w godz. 11-23, w piątki i soboty od 11 do północy, a w niedziele od 10 do 22.

 

Pstrykaj fotkę na pamiątkę

W trzech miejscach – na ul. Piwnej, placu Kobzdeja i Targu Węglowym ustawione są monidła. Można zrobić pamiątkowe zdjęcie, które będzie przypominać o wielkiej kulturalno-handlowej imprezie w grodzie nad Motławą.

 

Ile bram jest w Gdańsku?

Gdańsk to miasto bram. Od 2010 r. na czas Jarmarku do 14 istniejących, dołączyła kolejna, która powstała z okazji jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika. Wyposażona jest w mechanizm zliczający przechodzące przez nią osoby oraz wyświetlacz wskazujący aktualny wynik. Przejście każdej co tysięcznej osoby honorowane jest fanfarami.

 

 

Jarmark św. Dominika

  • 28 lipca-19 sierpnia 2018 r.
  • ulice Głównego i Starego Miasta
  • Gdańsk

Więcej informacji znajduje się:

 

Tradycja jarmarku sięga roku 1260. Do Gdańska przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny. Zapiski o jarmarku pojawiały się też we wspomnieniach Joanny Schopenhauer i w encyklopedii Glogera. Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała dopiero II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Ale, co ważne, to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.