Wiemy już, jakie potrawy podbiły serca i podniebienia jurorów podczas niedzielnego Konkursu Kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorskie Smaki. Konkurs to jedna z atrakcji Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego.
Na terenie przylegającym do katedry, 17 czerwca 2018 r. specjały kuchni regionalnej zaprezentowało ponad 50 wystawców, m.in. lokalni producenci, wytwórcy, stowarzyszenia, zrzeszenia rolników i koła gospodyń wiejskich.
Trudne decyzje
Zanim jurorzy wybrali najsmaczniejsze z serwowanych dań, musieli spróbować wielu rarytasów. – Wybór był naprawdę trudny, bo każda potrawa była smakowita, a każdy produkt był wyjątkowy. Zdecydowanie warto podkreślić pomysłowość producentów, którzy całymi garściami czerpią z kulinarnej tradycji i z naturalnych bogactw naszego regionu, ale nie boją się także eksperymentować i tworzyć zupełnie nowe smaki – mówił wicemarszałek Paweł Orłowski, który był jednym z jurorów w konkursie.
![]() |
|
![]() |
|
Pomorskie rarytasy
Pomimo wielkiej różnorodności i bogactwa potraw i produktów, jurorzy zdecydowali się nagrodzić:
- najlepsza potrawa: morenka (sielawa) w sosie musztardowym na duszonej pokrzywie z puree z pietruszki i dzikiego szczawiu podana z cebulką pieczoną w esencji kurczaka – restauracja Borowa Ciotka, Kaszubska Bajka Maciej Gostomski
- najlepszy produkt:
► podkategoria: pochodzenia zwierzęcego: glómza (twaróg) kociewska – Serowarnia Radostowskie Rarytasy
► podkategoria: pochodzenia roślinnego: ekologiczna konfitura z czarnej porzeczki wytrawna – Annature, EP Anna Socha
► podkategoria: napoje: kociewska herbata z lipy i bzu czarnego – Alicja Wacholc Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Lipami
► podkategoria: inne: szpajza cytrynoszpajza – deser jajeczny, krem jajeczny – Anna i Piotr Lisakowscy sp.j. restauracja Gryfon
W finale konkursu prezentowano 24 produkty i 6 potraw. Zwycięzcy otrzymali Bursztynowe Laury Marszałka Województwa Pomorskiego oraz po tysiąc złotych, a pozostali uczestnicy finału – po 400 zł.
Bogactwo produktów
To już XII edycja Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego w Gdańsku-Oliwie. To znakomita okazja do poznania i spróbowania specjałów z listy produktów tradycyjnych, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest na niej aż 178 wyrobów spożywczych zarejestrowanych przez pomorskich wytwórców. Daje to naszemu regionowi czwarte miejsce w Polsce wśród 16 województw. Na bogato zaopatrzonych straganach można było nabyć przetwory z babcinej spiżarni, ciasta, ryby, sery, miody i wyroby wędliniarskie.Na stoiskach nie brakowało przetworów z kaszubskiej truskawki, żurawiny, syropów, nalewek i piwa z lokalnych browarów. Doroczne spotkania przy katedrze oliwskiej to okazja do poznania leczniczych właściwości produktów wytworzonych na bazie ziół, owoców i warzyw, zakupu syropów z mniszka lekarskiego czy pędów sosny i soku z kwiatu czarnego bzu oraz suszonych owoców. Na amatorów pszczelich produktów czekały różne rodzaje miodu prosto z pomorskich pasiek, m.in. miodu pszczółkowskiego i leśnego z Biernatki. Można też było zaopatrzyć się w wyroby wędliniarskie, różne rodzaje serów z gospodarskich wytwórni, pyszne chleby i bułki. Oprócz produktów spożywczych, był też kącik rzeźbiarski i wyrobów rzemiosła ludowego.
Inne atrakcje
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku przygotowały bogatą ofertę edukacyjną. Odwiedzający mogli poznać lub rozszerzyć swoją wiedzę m.in na temat leczniczych właściwości ziół, sposobów ich wykorzystywania w domowej apteczce, grzybów, które warto zbierać i tych, które należy omijać w lesie oraz w jaki sposób założyć przydomowy ogród.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Fot. materiały prasowe UMWP