Przyznano nagrody dla najciekawszych wystaw i projektów zrealizowanych w polskich muzeach w 2017 r. Sybillę w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury otrzymało Muzeum Gdańska. Jury konkursu wyróżniło także trzy inne placówki z Pomorza.
Laureatów 38. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla ogłoszono 21 maja 2018 r., podczas uroczystej gali w Muzeum Narodowym w Warszawie.
„Ta nagroda motywuje nas do dalszej pracy”
Muzeum Gdańska zdobyło Sybillę za projekt „Od Komory Palowej do Galerii Palowa. Badania, konserwacja, adaptacja” zrealizowany w Ratuszu Głównego Miasta. Prace konserwatorskie, dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, trwały półtora roku. Obejmowały kilka historycznych pomieszczeń: Komorę Palową, Komorę Akcyzową, skarbiec oraz dawną kaplicę, służącą w średniowieczu urzędnikom miejskim. W odnowionych wnętrzach urządzono Galerię Palową, w której prezentowane są wystawy czasowe nawiązujące do dziedzictwa kulturowego miasta.
– Cieszę się, że po bardzo długim okresie czasu Sybilla trafia ponownie do Muzeum Gdańska. Tym bardziej że chodzi tu o trud i serce włożone w tak wyjątkowe miejsce, jakim jest Galeria Palowa. Ta nagroda oczywiście motywuje nas do dalszej, wytrwałej pracy – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Wyróżnienie dla „Muzeum do zabawy?”
Wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu znalazło się też m.in. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich za przygotowanie wystawy „Muzeum do zabawy?”. Jej ekspozycja nie tylko w atrakcyjny, przystępny i nowoczesny sposób opowiada historię powstania skansenu oraz przedstawia pracę etnografów i antropologów. Przede wszystkim sprawia, że odwiedzające ją dzieci mogą czerpać wiedzę poprzez aktywną zabawę.
– Bardzo się cieszę, że wyróżnienie w tak prestiżowym konkursie otrzymała wystawa, która uczy uważnego i refleksyjnego przyglądania się światu. Gratuluję i dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w tworzenie tej ekspozycji – zaznacza Katarzyna Kulikowska, dyrektor wdzydzkiego muzeum.
Wyróżnienie dla Kaszubskiego Parku Etnograficznego odebrali pracownicy muzeum wraz z dyrektor Katarzyną Kulikowską. Fot. źródło: https://www.facebook.com/Muzeum.we.Wdzydzach.Kiszewskich/
Pomorscy laureaci 38. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017:
- w kategorii wystawy historyczne i archeologiczne – wyróżnienie dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku za wystawę „Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny (1939-1945)”
- w kategorii wystawy etnograficzne – wyróżnienie dla Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich za wystawę „Muzeum do zabawy?”
- w kategorii wystawy przyrodnicze i techniczne – wyróżnienie dla Muzeum Miasta Gdyni za wystawę „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach”
- w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury – Sybilla dla Muzeum Gdańska za projekt „Od Komory Palowej do Galerii Palowa. Badania, konserwacja, adaptacja”
Celem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest promocja najlepszych przedsięwzięć organizowanych przez polskie muzea. Jego organizatorem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Projekty muzealne nagradzane są w 11 kategoriach: wystawy sztuki, wystawy historyczne i archeologiczne, wystawy etnograficzne, wystawy przyrodnicze i techniczne, przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej, edukacja, konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, digitalizacja i nowe technologie, projekty naukowo-badawcze, publikacje oraz inwestycje. Grand Prix w tym roku otrzymało Muzeum Sztuki w Łodzi za cykl wystawienniczy „100 lat Awangardy w Polsce”. |