– Jestem tylko świadkiem wydarzeń, a moje zdjęcia są ich świadectwem. Sytuacje, które sfotografowałem nie powinny nigdy ulec zapomnieniu i się powtórzyć – przyznaje amerykański fotoreporter i fotograf wojenny James Nachtwey.

 

Świat wojny oczami fotoreporter

James Nachtwey jest amerykańskim fotoreporterem i fotografem wojennym, którego słynne zdjęcia, wystawiane w Europie i Stanach Zjednoczonych, zdobyły wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę World Press Photo w 1994. To właśnie o nim opowiada „Fotograf wojenny” nominowany do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego w 2002 r., który jest próbą wniknięcia w osobowość Nachtweya i pokazania, na czym tak naprawdę polega jego geniusz.

Christian Frei przez dwa lata towarzyszył fotografowi w jego pracy w Kosowie, gdzie dokumentował spalone domy, w Indonezji, gdzie starał się uchwycić życie pewnej biednej rodziny, mieszkającej przy torach kolejowych, a także w Palestynie, gdy jego aparat rejestrował zamieszki i terrorystyczne ataki. Dzięki miniaturowej kamerze, którą Frei przyczepił do aparatu Nachtweya, udało się pokazać w filmie prywatną perspektywę fotografa, jego reakcje, a nawet oddech, a przede wszystkim zupełnie wyjątkowy sposób patrzenia na świat. Kamera na aparacie fotografa jest ustawiona pod nieco innym kątem niż obiektyw jego aparatu, co pozwala również dostrzec różnicę, jaka dzieli fotografię i film.

Fotografia wojennaFotografia wojenna. Fot. materiał prasowy organizatora

Gościem specjalnym IKM-u będzie Wojciech Jagielski – dziennikarz, publicysta, autor książek i reportaży, wieloletni korespondent zagraniczny „Gazety Wyborczej”, współpracownik PAP, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Współpracuje również z BBC i „Le Monde”. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Jego ostatnie publikacje to: Wszystkie wojny Lary (wyd. Znak, 2015), Trębacz z Tembisy (wyd. Znak, 2013), Wypalanie traw (wyd. Znak 2012).

Rozmowę z Wojciechem Jagielskim poprowadzi Monika Szweczyk-Wittek. Była fotoedytorką m.in. w dzienniku „Rzeczpospolita”. Autorka przedsięwzięć promujących fotografię, jurorka w konkursach, recenzentka na przeglądach portfolio Współzałożycielka Napo Images. Współkuratorka wystawy „Album rodzinny: Spojrzenia. Fotografie z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Karta i Domu Spotkań z Historią”. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Jest współwłaścicielką studia portretu – Studio 810. Pracuje nad książką i wystawą poświęconą polskim fotoreporterkom.

 

artBiografie – James Nachtwey, spotkanie z Wojciechem Jagielskim oraz projekcja „Fotograf wojenny”, Szwajcaria, 2001, 96 min

  • 23 maja 2018 r., środa, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej 

artBiografie to cykl filmów dokumentalnych, który potrwa do czerwca 2018 r. Jest poświęconych artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Twórcom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość. O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.