Przez całą majówkę do twierdzy Wisłoujście będzie się można się dostać z Nowego Portu. Przez Martwą Wisłę kursować będzie kuter Baltic Star, którego załoga oferować będzie odpłatny przewóz osób i rowerów. W samej twierdzy funkcjonować będzie strefa odpoczynku z leżakami i ogniskiem, na którym będzie można przygotować własny posiłek lub zakupić go na miejscu.

– Oprócz tych atrakcji, tradycyjnie będzie można zwiedzić twierdzę wraz z przewodnikami, a w wybrane dni spotkać także trójmiejskie grupy rekonstrukcji historycznych: Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk, Kompanię Kaperską oraz Gdańską Rotę Mieszczańską – informuje Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik oddziału Twierdza Wisłoujście. – Poznamy obyczaje dworskie oraz modę XVIII-wiecznej Europy, proces rekrutacji i szkolenia nowożytnego żołnierza, a także życie w średniowiecznym Gdańsku.

 

Majówka z twierdzą Wisłoujście

  • 1-3 maja 2018 r., wtorek-czwartek, godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30)
  • 4-6 maja 2018 r., piątek-niedziela, godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)
  • Twierdza Wisłoujście
  • oddział Muzeum Gdańska
  • ul. Stara Twierdza 1
  • Gdańsk
  • ceny biletów wstępu do obiektu:
    normalny – 15 zł
    ulgowy – 7 zł
    rodzinny – 35 zł

 

Program wydarzeń rekonstrukcyjnych:

1 maja 2018 r. – „Rok 1734″
Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk przedstawi dzieje Gdańska z XVIII w., kiedy w oblężonym mieście otrzymał schronienie król Stanisław Leszczyński. Będzie można poznać obyczaje królewskiego dworu oraz modę epoki, a także zobaczyć potyczkę patroli wrogich armii.

3 maja 2018 r., czwartek – „Życie w nowożytnej twierdzy”
Kompania Kaperska zaprezentuje wybrane sceny z życia XVII w. załogi twierdzy. Uczestnicy wezmą udział w inscenizacji procesu rekrutacji do floty królewskiej. Grupa „ochotników” zostanie wcielona do załogi przez oficera i dwóch przybocznych. Odbędzie się krótka musztra, a nowi załoganci pomaszerują do stanowiska skryby, gdzie każdy podpisze ptasim piórem i atramentem certyfikat werbunkowy. W programie przewidziano również prezentację uzbrojenia i opancerzenia żołnierzy piechoty morskiej. Będzie można przymierzyć hełmy i napierśniki, obejrzeć broń białą oraz zapoznać się obsługą broni czarnoprochowej. Uczestnicy będą mieli też okazję wysłuchać informacji o żegludze w dawnych wiekach, rozrywkach marynarzy i ich przesądach. Kompania Kaperska zaprosi także grupę do wspólnej nauki dawnych tańców.

6 maja 2018 r., niedziela – „Życie w średniowiecznym Gdańsku”
Gdańska Rota Mieszczańska przybliży proces powstawania tkanin w średniowieczu – od pozyskania runa z owcy, poprzez jego czyszczenie, gręplowanie, czesanie, filcowanie, przędzenie, farbowanie, aż po tkanie i dzierganie metodami znanymi w epoce. Odwiedzający będą mieli możliwość spróbowania swoich sił przy części z tych zabiegów. Dodatkowo, puszkarz zaprezentuje broń czarnoprochową używaną na przełomie XIV i XV w. Szewc pokaże swój warsztat szewski, w mennicy będzie możliwość własnoręcznego wybicia replik średniowiecznych monet, natomiast u skryby będzie się można dowiedzieć, jakie były techniki sporządzania pism, a także nauczyć się sztuki dawnej kaligrafii.

 

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Przeprawa przez Martwą Wisłę

Harmonogram kursów kutra Baltic Star:

  • 1-3 maja 2018 r. w godz. 10.00-18.00
  • 4-6 maja 2018 r. w godz. 10.00-16.00

Kuter będzie odpływać co 30 min. W przypadku liczby chętnych większej niż ilości miejsc na pokładzie, kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością.

Koszt przeprawy (w obie strony):

  • bilet normalny – 10 zł
  • bilet ulgowy – 5 zł
  • przewóz roweru – 5 zł/szt.