Wydarzenie to podsumowuje kompleksowy cykl szkoleń dla kadr kultury Akademia Nowych Mediów.

 

Wszystko można zmienić

Czy każda przeróbka jest dobra? Domalowanie wąsów lub czerwonych ust, dodanie kontrowersyjnego komentarza, wykorzystanie starych fotografii, na których widać czyichś przodków? Czy to, że ich nie znamy ma znaczenie? Jak byśmy się czuli  ze świadomością, że i nam ktoś domaluje co nie co tu i tam kiedyś, w XXII wieku? Czy są wydarzenia, dzieła i utwory, w których absolutnie nie zgadzamy się na żaden remiks? Od czego to zależy smaku, gustu, okoliczności?

Podczas spotkania goście: Robert Dolewski z Fundacji Ogród Filozofii, Aleksandra Janus z Centrum Cyfrowego, Łukasz Kozak, redaktor cyfrowej biblioteki Polona i Maciej Bohdanowicz adiunkt w Pracowni Projektów i Działań Rysunkowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wspólnie z publicznością, będą dyskutować na temat fenomenu kultury remiksu i reuse (powtórnego wykorzystywania) utworów dostępnych na wolnych licencjach.

 

O prelegentach

Robert Dolewski – prezes fundacji Ogród Filozofii, doktorant filozofii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, pracownik dydaktyczny na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Hobbystycznie od wielu lat udziela się również na Trójmiejskiej scenie rapowej.

Aleksandra Janus – muzeolożka, badaczka, współautorka inicjatywy innemuzeum.pl oraz doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, gdzie zajmuje się prowadzeniem badań w zakresie wdrażania otwartości w sektorze Glam oraz współtworzeniem projektu Otwarte zabytki.

Łukasz Kozak – mediewista, redaktor biblioteki cyfrowej Polona, twórca przeglądów zbiorów cyfrowych. Autor promocyjnego sukcesu Polony (nominacja do nagrody „Gwarancje Kultury” 2015), prelegent na konferencji TEDxWarsaw 2014. Prowadzący Fanpage: Discarding images oraz Stare obrazki ze zwierzętami. Badacz średniowiecznej ikonografii muzycznej, organolog, recenzent wykonań i nagrań muzyki dawnej, autor prac naukowych i popularyzatorskich, wykładowca.

Maciej Bohdanowicz – doktor sztuk plastycznych, absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi, adiunkt w Pracowni Projektów i Działań Rysunkowych na macierzystym wydziale. Zajmuje się grafiką cyfrową i fotografią. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace w zbiorach Centru Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. 

 

Kultura remiksu i reuse domeny publicznej

  • 26 kwietnia 2018r., czwartek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

 

plakat meżczyzna