Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię. To hasło rozpoczętej trzyletniej kampanii realizowanej przez spółkę Copernicus Podmiot Leczniczy, w ramach projektu Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego. W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku 16 marca 2018 r. odbyła się konferencja m.in. z udziałem wicemarszałka Pawła Orłowskiego.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Na kampanię, która potrwa do końca 2020 r., przeznaczono ponad 6 mln zł

 

Przełam wstyd i zbadaj się

– To nasza kolejna kampania społeczna, po projekcie dotyczącym raka szyjki macicy, promująca profilaktykę nowotworową – powiedział Dariusz Kostrzewa, prezes Zarządu Copernicus PL. – Naszym głównym celem jest nie tylko zwiększanie świadomości na temat profilaktyki i wysokiej skuteczności badań, ale przede wszystkim przełamanie wstydu i edukacja. Chcemy dotrzeć z tą wiedzą do jak największej grupy mieszkańców Pomorza – podkreślił Dariusz Kostrzewa.

Ustanowiony w 2008 r. przez Parlament Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego przypadający na marzec, ma zwrócić uwagę na profilaktykę oraz sposoby leczenia tej ciężkiej i niejednokrotnie śmiertelnej choroby.

 

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

– Badania profilaktyczne przede wszystkim zapobiegają chorobie nowotworowej, jej powikłaniom i przedwczesnej śmierci – mówi dr n. med. Joanna Wypych, gastroenterolog z Copernicusa. – Należy pamiętać, że na całym świecie wykonywane są miliony tego typu badań. Gdyby były tak bardzo traumatyzujące, to nie byłoby tak powszechne. Pacjenci obawiają się bólu, gdyż większość badań wykonuje się bez znieczulenia, ale tylko w przypadkach zależnych od budowy anatomicznej oraz po zabiegach operacyjnych można odczuwać ból. Bardzo rzadko stosuje się badanie ze znieczuleniem, jednak nie jest to niemożliwe. Kolonoskopii powinny się poddać osoby, u których występują m.in. krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, anemia, bóle w jamie brzusznej, trudności z wypróżnianiem lub biegunka – wyjaśnia dr Wypych. 

Projekt skierowany jest do 3450 kobiet i mężczyzn aktywnych zawodowo w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego.

Dodatkowo, jak mówi dr Joanna Wypych: „Z badań mogą również skorzystać osoby w wieku 40-49 lat, bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego lub osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha”.

Działania informacyjno-edukacyjne skierowane są do osób z terenów tzw. białych plam (powiaty: sztumski, bytowski, chojnicki, człuchowski, kościerski, starogardzki oraz kwidzyński), w których najmniej wykonuje profilaktyczne badania kolonoskopowe.

Ważnym elementem kampanii jest również wsparcie merytoryczne kadry medycznej pracującej w ośrodkach oddalonych od aglomeracji trójmiejskiej w zakresie profilaktyki raka jelita grubego.

 

Uczestnicy konferencji dotyczącej kampanii profilaktycznej nt. raka jelita grubego

Uczestnicy konferencji dotyczącej kampanii profilaktycznej nt. raka jelita grubego. Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy

 

Gdzie można skorzystać z badań?

Głównym realizatorem projektu i zarazem partnerem wiodącym jest Copernicus –  największy, pomorski samorządowy podmiot leczniczy. Badania wykonywane są w Gdańsku w Szpitalu św. Wojciecha i Szpitalu im. M. Kopernika. W przypadku wykrycia nieprawidłowości leczenie odbywa się w Wojewódzkim Centrum Onkologii – specjalistycznym ośrodku zajmującym się problematyką chorób nowotworowych. Dzięki temu Copernicus zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej.

Partnerami projektu są również: Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia – stowarzyszenie skupiające placówki medyczne z terenu województwa pomorskiego, Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie oraz Przychodnia Baltimed.

Badania będą też wykonywane w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Medpharma Zakładzie Opieki Zdrowotnej SA w Starogardzie Gdańskim.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub telefonicznie pod numerem 58 727 01 30.

 

Pracownia endoskopowa w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku

Pracownia endoskopowa w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy

 

Jeden z najczęściej występujących nowotworów 

Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem, z czego prawie 60 proc. zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce w 2015 r. na nowotwory jelita grubego zachorowało 18 457 osób. Ta choroba dotyczy 13 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet (źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów). Rak jelita grubego przez długi okres może przebiegać bezobjawowo, dlatego edukacja odgrywa kluczową rolę. Ten nowotwór rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Proces najczęściej trwa kilkanaście lat. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów, możliwe jest znaczące obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także skuteczne leczenie już istniejących, bezobjawowych nowotworów we wczesnym stadium choroby.

Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby po 50 roku życia (90 proc.) i cierpiące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Crohna. Ryzyko wzrasta również, gdy w rodzinie pacjenta występowały zachorowania na nowotwory jelita.

Rak jelita grubego rozwija się bardzo długo i również bardzo długo nie daje żadnych objawów, czasem pojawiają się niespecyficzne bóle brzucha lub wzdęcia oraz zmiana rytmu wypróżnień. Może także pojawić się chudnięcie, brak apetytu, a nawet gorączka.

 

Miliony na programy zdrowotne

W najbliższych latach na działania edukacyjne i badania profilaktyczne samorząd województwa pomorskiego przeznaczy 80 mln zł. Poza kampanią promującą profilaktykę nowotworów jelita grubego dofinansowane są też inne programy zdrowotne. Trwa już się kampania dotycząca raka szyjki macicy, a w jej ramach prowadzone są działania edukacyjne mające zachęcić mieszkanki Pomorza do badań cytologicznych. Środki przeznaczono też na rehabilitację kardiologiczną, profilaktykę cukrzycy typu 2 oraz eliminowanie czynników ryzyka w miejscu pracy.

 

Zobacz:  Zrób za darmo kolonoskopię i cytologię. Ponad 11 mln zł na profilaktykę onkologiczną na Pomorzu