Trójmiejski park to niespotykane w całej nizinnej części Europy ogromne lasy bukowe oraz unikatowa rzeźba terenu. – Za ochronę walorów parku odpowiedzialni jesteśmy wszyscy – mówi Jolanta Kmiecik, kierownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. – Zaczynając od mieszkańców po samorządowców, instytucje i leśników, którzy prowadzą gospodarkę leśną na terenie parku – wyjaśnia Kmiecik. Jak możemy zadbać o TPK na co dzień?

 

Za dużo imprez masowych i bezmyślnych rowerzystów

Zagrożeniem dla parku jest rozwijająca się aglomeracja, która wciska się w każdy fragment lasu. Zwierzyna nie ma oddechu, odpoczynku i możliwości migracji. Postępująca urbanizacja, nowe trasy komunikacyjne i rozbudowa starych powodują ściskanie lasów. Ludzie, którzy mieszkają bezpośrednio przy parku, penetrują ten teren, nie wiedząc często, jak szanować jego zasoby. Na terenie TPK odbywa się też bardzo dużo imprez masowych, biegów na orientację czy rajdów rowerowych. Generują one hałas i płoszą mieszkańców lasu. A nieodpowiedzialni rowerzyści na rowerach górskich niszczą naturalne zbocza i ukształtowanie terenu. – Ściga ich straż leśna, ale nie są w stanie wychwycić wszystkich – zaznacza Joanna Kmiecik. – Problemem jest też nieodpowiednia gospodarka leśna na terenie TPK, prowadzona na takich samych zasadach, jak w każdym innym lesie. Tworzone są nowe drogi dla ciężkiego sprzętu, który rozjeżdża las i zbocza. Prowadzimy z leśnikami rozmowy, aby wypracować bardziej łaskawe dla parku metody pracy. Chcemy możliwie najlepiej zachować dziewiczy charakter lasów i szanować bliskość natury – podkreśla Kmiecik.

 

 

Spot „Trójmiejski Park Krajobrazowy – chrońmy jego naturalne piękno” powstał po to, by uświadomić społeczeństwo o zagrożeniach, jakie mogą wpływać na trójmiejską ostoję przyrody. Ma pobudzić do refleksji, dlatego brak w nim jakichkolwiek słów czy komentarza. Z parku musimy zacząć korzystać z większą powściągliwością i świadomością. Nie wolno niszczyć zielni, morenowych zbocz czy spuszczać w lesie ze smyczy psa, płoszącego zwierzynę. Trójmiejski Park Krajobrazowy nie jest parkiem miejskim.

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy ma powierzchnię prawie 20 tys. hektarów. Leży nie tylko na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu, ale sięga znacznie dalej – obejmuje tereny we wsi Gniewowo, Zbychowo, Nowy Dwór Wejherowski, Reszki i Bieszkowice na obszarze północno-wschodniej części wysoczyzny morenowej Pojezierza Kaszubskiego i jej strefy krawędziowej, natomiast kompleks północny obejmuje też część terenów Rumi, Szemudu i Wejherowa. Do najcenniejszych walorów przyrodniczych parku należy unikatowa polodowcowa rzeźba terenu, uformowana przez procesy związane ze zlodowaceniem północnopolskim, a zwłaszcza z jego ostatnią fazą (pomorską – od 15 do 13 tys. lat temu), od której zaczęło się ostateczne wycofywanie lądolodu z naszych ziem. Jego powierzchnię zajmują stare bukowe lasy oraz lasy mieszane. Trójmiejski Park Krajobrazowy został utworzony w maju 1979 roku.